Umieszczony przez 11:25 Duchowość monastyczna, Święty Benedykt i jego Reguła

Szkoła budowania relacji międzyludzkich

Czy potrafimy wsłuchać się w głosy młodszych i mniej doświadczonych, dostrzegając w nich mądrość, której sami możemy nie posiadać? Czy jesteśmy gotowi, by nasze własne „ja” ustąpiło miejsca wspólnemu dobru?

Rozdział dotyczący zwoływania braci na radę w Regule św. Benedykta wydaje się na pierwszy rzut oka mocno osadzony w realiach życia klasztornego. Czy jednak zasady tam opisane mogą znaleźć zastosowanie w codziennym życiu poza murami klasztoru? Jak budować wspólnotę opartą na wzajemnym szacunku, pokorze i współodpowiedzialności za podejmowane decyzje? O. Konrad Małys OSB w swojej konferencji przedstawia głębokie i uniwersalne prawdy na temat budowania relacji międzyludzkich, które mogą stać się inspiracją do refleksji i praktyki w różnych kontekstach życia.

O. Konrad zachęca do zastanowienia się nad tym, jak nasze decyzje wpływają na innych i jak ważne jest, abyśmy podejmowali je z pokorą i uwzględniali perspektywy innych osób. Czy potrafimy wsłuchać się w głosy młodszych i mniej doświadczonych, dostrzegając w nich mądrość, której sami możemy nie posiadać? Czy jesteśmy gotowi, by nasze własne „ja” ustąpiło miejsca wspólnemu dobru? Te pytania prowadzą nas do refleksji nad naszymi relacjami w rodzinie, miejscu pracy i społeczności, w której żyjemy. O. Konrad pokazuje, że kluczem do trwałych i głębokich więzi jest miłość i pokora, które musimy nieustannie pielęgnować i rozwijać.

Konferencja wygłoszona dla oblatów benedyktyńskich w klasztorze Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.


Konrad Małys OSB – studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r.; z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec, w latach 2000–2006 pełnił funkcję mistrza nowicjatu. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. W latach 2013-2015 Przeor Administrator opactwa.

(Visited 363 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij