Ten, kto szczerze modli się za krzywdzicieli, odpiera demony. Natomiast ten, kto przeciwstawia się tym pierwszym, otrzymuje rany od tych drugich.
— Św. Marek Asceta, fragment publikacji Filokalia, tom 1
Och, gdyby znało się tajemnice dróg Bożych w prowadzeniu dusz! Uważałoby się wtedy bardzo, żeby nie szemrać, nie skarżyć się i nie niepokoić z powodu trudności, cierpień, pokus i upokorzeń. Kierując się odrobiną wiary i cierpliwości odkryłoby się nieskończone cuda, które mogłabym nazwać „misteriami”. Aby powiedzieć o tym trochę głębiej, trzeba by tylu tomów, ile dróg Bożych; gdyż zaprawdę każda jest inna, na każdej z nich Jezus pozwala się adorować i uczestniczyć w swych stanach w najrozmaitszy sposób. Wszystkie one są bardzo uświęcające, chociaż bardzo upokarzające / Z zapisków z rekolekcji 1662 r. (D.H., s. 134)
— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość
Trzeba podkreślić, że według Ewagriusza z Pontu głównym celem nieprzyjaciela nie jest to, żeby człowiek popełnił jakiś konkretny grzech, tylko to, żeby w wyniku swych złych czynów zaprzestał modlitwy.
— Szymon Hiżycki OSB, fragment publikacji Jak modlili się Ojcowie Pustyni?
Nie ma Ducha Świętego tam, gdzie nie ma wysiłku w stronę jedności, oczywiście wysiłku własnym kosztem, nie cudzym. Choćby się tam najpiękniej o Duchu Świętym mówiło, nie ma. Po owocach ich poznacie. Duch Święty uczy miłości i prowadzi do jedności: więc nie ma Go tam, gdzie się ludzi uczy, przeciwnie, podejrzliwości choćby i wobec najbliższych, wzajemnego śledzenia się, donoszenia. To są szczególnie paskudne objawy nieobecności Ducha Świętego. (…) Oczywiście „Duch jedności” nie oznacza jednolitości, i to trzeba rozumieć nie tylko o darach, ale o wszelkich cechach indywidualnych we wspólnocie.
— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje
Ten, kto popełnił jakieś małe grzechy, kto nie dopuścił się wielkich i niegodnych występków, stosownie do małej wielkości swych wykroczeń, niech zacznie odczuwać bojaźń i z drżeniem służyć Panu; gdy zaś odpokutuje swe lżejsze występki, przez pokutę bojaźni niech nawróci się na ścieżkę miłości.
— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 7
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!