Tydzień temu pisałem, by w rozmowach naszych zarówno podczas kolędy i jak i przy innych okazjach nie brakło odważnych tematów związanych z religią i z wiarą w ogóle. Dzisiaj ma być ciąg dalszy. Wszyscy doświadczamy ograniczeń związanych z koronawirusem. Zwłaszcza tam, gdzie zaistnieje konieczność kwarantanny, ludzie burzą się wewnętrznie. Ale niektórzy widzą i dobre strony zamknięcia się w domu. Mówią, że wreszcie się lepiej poznali i mogli szczerze i o wielu sprawach porozmawiać. W codziennym zabieganiu często na spokojną rozmowę nie ma przecież czasu.
Niezależnie od wirusa zwracam uwagę na konieczność znalezienia czasu na rozmowę z dziećmi. Owszem, czasem dziecko gada i krzyczy nawet nie niemal bez przerwy. Trzeba je wychować i do milczenia i do mówieni cichego, spokojnego. Ale trzeba też dostrzec, kiedy dziecko ma swoje problemy i chce się nimi podzielić z dorosłymi, zwłaszcza z najbliższymi. Nie lekceważmy ich spraw, pozornie małych i błahych, a dla dziecka ważnych tak, jak dla nas ważnymi są nasze dorosłe sprawy. Dziecko musi mieć pewność, że nigdy go nie zlekceważymy, że może mieć do nas zaufanie, bo będziemy dla niego oparciem w każdym jego dziecięcym kłopocie. Ważne jest, by w naszych rozmowach obecny był Bóg. Już przy ślubie małżonkowie zobowiązują się do wychowania dzieci w wierze. A jeśli tego nie dotrzymują? Co można dać dziecku zamiast Boga? Pogoń za pieniądzem, za pierwszym miejscem, choćby z krzywdą dla innych? Przyjemności bez miary? To krzywda wyrządzona dziecku.
Pamiętajmy też o naszej odpowiedzialności za cały Kościół. Trwanie Kościoła to zasługa tych rodzin, które są prawdziwie domowym Kościołem. Nie bójmy się wysiłku. Jezus i Jego Matka są z nami!
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Kazimierz Urbańczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!