Umieszczony przez 14:03 Blog Ojca Leona

Trwanie Kościoła to zasługa tych rodzin, które są prawdziwie domowym Kościołem

Pamiętajmy też o naszej odpowiedzialności za cały Kościół. Trwanie Kościoła to zasługa tych rodzin, które są prawdziwie domowym Kościołem. Nie bójmy się wysiłku. Jezus i Jego Matka są z nami!

Tydzień temu pisałem, by w rozmowach naszych zarówno podczas kolędy i jak i przy innych okazjach nie brakło odważnych tematów związanych z religią i z wiarą w ogóle. Dzisiaj ma być ciąg dalszy. Wszyscy doświadczamy ograniczeń związanych z koronawirusem. Zwłaszcza tam, gdzie zaistnieje konieczność kwarantanny, ludzie burzą się wewnętrznie. Ale niektórzy widzą i dobre strony zamknięcia się w domu. Mówią, że wreszcie się lepiej poznali i mogli szczerze i o wielu sprawach porozmawiać. W codziennym zabieganiu często na spokojną rozmowę nie ma przecież czasu.

Niezależnie od wirusa zwracam uwagę na konieczność znalezienia czasu na rozmowę z dziećmi. Owszem, czasem dziecko gada i krzyczy nawet nie niemal bez przerwy. Trzeba je wychować i do milczenia i do mówieni cichego, spokojnego. Ale trzeba też dostrzec, kiedy dziecko ma swoje problemy i chce się nimi podzielić z dorosłymi, zwłaszcza z najbliższymi. Nie lekceważmy ich spraw, pozornie małych i błahych, a dla dziecka ważnych tak, jak dla nas ważnymi są nasze dorosłe sprawy. Dziecko musi mieć pewność, że nigdy go nie zlekceważymy, że może mieć do nas zaufanie, bo będziemy dla niego oparciem w każdym jego dziecięcym kłopocie. Ważne jest, by w naszych rozmowach obecny był Bóg. Już przy ślubie małżonkowie zobowiązują się do wychowania dzieci w wierze. A jeśli tego nie dotrzymują? Co można dać dziecku zamiast Boga? Pogoń za pieniądzem, za pierwszym miejscem, choćby z krzywdą dla innych? Przyjemności bez miary? To krzywda wyrządzona dziecku.

Pamiętajmy też o naszej odpowiedzialności za cały Kościół. Trwanie Kościoła to zasługa tych rodzin, które są prawdziwie domowym Kościołem. Nie bójmy się wysiłku. Jezus i Jego Matka są z nami!


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 566 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij