Umieszczony przez 12:03 Chorał gregoriański

W kręgach Alleluja. Improwizacje na flet altowy i organy

Alleluja jest przestrzenią wtopienia się w radość i gubienia się w niej. Jej kręgi pulsują i wibrują tym, co najwznioślejsze i najbardziej ludzkie. Jest połączeniem najbardziej ekstatycznej zewnętrzności i najbardziej skupionego wnętrza.

Okrzyk Alleluja! – Chwalcie Pana! jest na skraju muzyki. Rozpościera się on tam, gdzie muzyki już nie starcza, albo gdzie przelewa się ona w swym nadmiarze.

Alleluja jest przestrzenią wtopienia się w radość i gubienia się w niej. Jej kręgi pulsują i wibrują tym, co najwznioślejsze i najbardziej ludzkie. Jest połączeniem najbardziej ekstatycznej zewnętrzności i najbardziej skupionego wnętrza. Wymyka się kontroli, by prowadzić własnymi niepowtarzalnymi i ulotnymi drogami. Lubi to, co przypadkowe. Owszem, zagospodarowuje to – jak np. spotkanie dwóch benedyktynów – Anglika i Polaka, przeora i opata w swoich klasztorach; jak dialog improwizacji; jak pozornie paradoksalne zderzenie dwóch światów brzmieniowych – altowego fletu prostego i organów. Rodząc się w mrocznej przestrzeni kościoła wprowadza doń i wyprowadza zeń cały świat. Wyrasta poza modlitwę i przenika jej najgłębszą istotę.

Kręgi Alleluja – świetlista, rozwibrowana przestrzeń zjednoczenia człowieka z Bogiem.

Słuchasz fragmentu płyty W kręgach Alleluja / Encircling Alleluias, która jest dostępna w wersji plików mp3 do pobrania.


Flet altowy / treble recorder: Paulinus Greenwood OSB
Organy opactwa w Tyńcu / organ of Tyniec Abbey: Bernard Sawicki OSB
Realizacja nagrań / sound engineer: Marcin Domżał
Opracowanie graficzne: Ewa Natkaniec

(Visited 161 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.
Zamknij