Umieszczony przez 11:07 Duchowość monastyczna, Osiem duchów zła

Walka wewnętrzna z duchami zła

Jak rozumienie ludzkiej natury – w szczególności relacji między ciałem, duszą i duchem – wpływa na nasze codzienne wybory i postawy?

Jak rozumienie ludzkiej natury – w szczególności relacji między ciałem, duszą i duchem – wpływa na nasze codzienne wybory i postawy? O. Włodzimierz Zatorski OSB w swojej konferencji prowadzi nas przez rozważania o jedności człowieka, ukazując, że ciało i duch nie są przeciwstawnymi rzeczywistościami, lecz stanowią dwie strony tej samej „egzystencjalnej monety”. W odróżnieniu od greckiego dualizmu, Pismo Święte proponuje obraz człowieka jako całości, który dzięki harmonii tych wymiarów może realizować swoje powołanie. W tych rozważaniach pojawia się także inspiracja nauczaniem Ewagriusza z Pontu – ojca duchowości chrześcijańskiej, który wnikliwie analizował dynamikę ludzkich myśli i emocji.

Kluczowym wątkiem tej konferencji jest pytanie o nasze wybory i ich wpływ na tożsamość. O. Zatorski podkreśla, że decyzje nie tylko określają nasze życie, ale również kształtują nas duchowo i moralnie. W kontekście refleksji Ewagriusza wybory te są odpowiedzią na napływające myśli – zarówno dobre, jak i złe – oraz na pokusy, które mogą prowadzić do duchowej równowagi lub rozdarcia. Jak świadomie podejmować decyzje, by budować siebie na trwałym fundamencie? Odkryj głębię tych pytań, słuchając pełnej konferencji dostępnej na Spotify w ramach subskrypcji (wszystkie nagrania są dostępne w ramach płatnej subskrypcji, co pozwala wesprzeć naszą działalność).

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment fresku z kapitularza gotyckiego w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 521 times, 3 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij