Umieszczony przez 10:23 Ojcowie pustyni

Właściwa miara

Pewien brat przyszedł do abba Pojmena i powiedział: „Obsiewam swoje pole, a z plonów daję jałmużnę”. Starzec mu odrzekł: „Dobrze robisz”. On odszedł utwierdzony w gorliwości i jeszcze więcej dawał jałmużny.

Pewien brat przyszedł do abba Pojmena i powiedział: „Obsiewam swoje pole, a z plonów daję jałmużnę”. Starzec mu odrzekł: „Dobrze robisz”. On odszedł utwierdzony w gorliwości i jeszcze więcej dawał jałmużny. Ale abba Anub słyszał tę rozmowę i powiedział do abba Pojmena: „Czyż ty się Boga nie boisz, że tak odpowiedziałeś bratu?” Starzec milczał, a po dwóch dniach posłał po tamtego brata. I powiedział mu w obecności abba Anuba: „Co to powiedziałeś mi tamtym razem? Bo myślałem o czym innym”. Brat odpowiedział: „Mówiłem, że obsiewam swoje pole i daję z tego jałmużnę”. I odrzekł abba Pojmen: „Myślałem, że mówisz o swoim świeckim bracie; ale jeżeli to o ciebie chodzi, to nie jest to zajęcie dla mnicha”. Ów zaś zmartwił się i powiedział: „Nie znam się na żadnej innej pracy, tylko na tej właśnie, a przy tym nie mogę nie obsiać pola”. I kiedy odszedł, abba Anub padł na twarz, mówiąc: „Przebacz mi”. Rzekł abba Pojmen: „I ja wiedziałem już za pierwszym razem, że to nie jest zajęcie dla mnicha; ale odpowiedziałem mu zgodnie z jego pojęciami i pobudziłem go do większej ofiarności. Teraz zaś odszedł smutny, a i tak będzie robił to samo” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

(Visited 223 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij