Umieszczony przez 09:32 Filokalia

Wokół „Filokalii”

Co roku w Warszawie organizowane są Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie. Są to konferencje tematyczne głoszone przez benedyktynów tynieckich…

Co roku w Warszawie organizowane są Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie. Są to konferencje tematyczne głoszone przez benedyktynów tynieckich. Ich celem jest przedstawianie różnego rodzaju zagadnień z zakresu duchowości i teologii monastycznej. Skierowane są do szerokiego spektrum odbiorców. To okazja do bliższego poznania duchowości i teologii monastycznej, a zwłaszcza benedyktyńskiej. To również możliwość spotkania z benedyktynami, podjęcia z nimi dialogu, wymiany myśli i wzajemnego poznania. Spotkania organizowane są we współpracy z Siostrami Benedyktynkami Sakramentkami w Warszawie.

Sezon 2023/2024 skupiony był wokół zagadnień związanych z Filokalią. Czym ona jest? To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Więcej informacji o projekcie możesz dowiedzieć się ze strony filokalia.pl. Planujemy również organizowanie różnych wydarzeń, które będą miały na celu przybliżanie teologii i treści Filokalii. Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie są jednym z nich. Aby dowiedzieć się o innych inicjatywach oraz być na bieżąco, warto zapisać się na newsletter.

Konferencje

1. Brunon Koniecko OSB Pamięć o Bogu
2. Mikołaj Jastrzębski OSB Duchowość Świętej Góry Athos
3. Brunon Koniecko OSB Modlitwa a obrazy
4. Mikołaj Jastrzębski OSB Hezychazm – droga ku Światłości
5. Antoni Leńczowski OSB Czujne serce wobec Boga – św. Hezychiusz z Synaju i cnota duchowej trzeźwości (nepsis)
6. Mikołaj Jastrzębski OSB Św. Diadoch z Fotyki i modlitwa Jezusowa
7. Brunon Koniecko OSB Rola umysłu w życiu duchowym
8. Antoni Leńczowski OSB Św. Diadoch z Fotyki, czyli łowy na Boga
9. Maciej Pawlik OSB Doświadczać – posiadać – przekraczać. Życie duchowe według św. Grzegorza z Nyssy

Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 161 times, 2 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij