Umieszczony przez 11:08 Ojcowie pustyni

Wskazówki Ojców Pustyni (12) Bój się Boga

Brat pytał starca: „W jaki sposób bojaźń Boża wstępuje w duszę człowieka?” I rzekł starzec: „Jeśli człowiek jest pokorny i ubogi, a nikogo nie sądzi, to przychodzi na niego bojaźń Boża”.

Brat spotkał starca i zapytał go: „Abba, czemu to moje serce jest twarde i nie boję się Boga?” Rzekł mu starzec: „Mniemam, że jeśli człowiek usilnie oskarża się w sercu, zdobywa bojaźń Bożą”. A brat zapytał: „Co to jest oskarżanie?” Odrzekł mu starzec: „Żeby człowiek w każdej sprawie oskarżał własną duszę i mówił jej: «Pamiętaj, że masz spotkać się z Bogiem». A także powiedzieć: «Czegóż to chcę od ludzi? Myślę, że jeśli człowiek w tym trwa, przyjdzie na niego bojaźń Boża»”.

Brat pytał starca: „W jaki sposób bojaźń Boża wstępuje w duszę człowieka?” I rzekł starzec: „Jeśli człowiek jest pokorny i ubogi, a nikogo nie sądzi, to przychodzi na niego bojaźń Boża”.


Fragmenty pochodzą z publikacji Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 4. Skorzystaj również z zestawienia tekstów źródłowych i opracowań związanych z tradycją Ojców Pustyni.

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 339 times, 4 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij