Umieszczony przez 09:59 Ojcowie pustyni

Wskazówki Ojców Pustyni (2) Siedź w celi

Pewien początkujący mnich chciał się wyrzec świata i powiedział do starca: „Pragnę zostać mnichem”. Odrzekł mu starzec: „Nie zdołasz”. On na to: „Zdołam!” Starzec mu rzekł: „Jeżeli chcesz, to idź i wyrzeknij się świata, a potem przyjdź i siedź w celi”…

Pewien początkujący mnich chciał się wyrzec świata i powiedział do starca: „Pragnę zostać mnichem”. Odrzekł mu starzec: „Nie zdołasz”. On na to: „Zdołam!” Starzec mu rzekł: „Jeżeli chcesz, to idź i wyrzeknij się świata, a potem przyjdź i siedź w celi”. On odszedł i rozdał swój majątek, ale zostawił sobie sto solidów, i wrócił do starca. A starzec rzekł mu: „Idź i siedź w swojej celi”. A gdy tak siedział, przyszła mu myśl do głowy: „Drzwi są już stare, trzeba je wymienić”. Poszedł więc i oznajmił starcowi: „Mówią mi myśli, że drzwi są stare i trzeba je wymienić”. Odrzekł mu starzec: „Nie wyrzekłeś się jeszcze świata; idź, wyrzeknij się i wróć tutaj”. On zaś odszedł, rozdał dziewięćdziesiąt solidów, ale dziesięć schował sobie i wrócił do starca, mówiąc: „Oto już się wyrzekłem”. Powiedział mu starzec: „Idź siedzieć w swojej celi”. Odszedł więc i siedział. A gdy tak siedział, myśli mu mówiły: „Dach jest stary, trzeba go wymienić”. Poszedł więc powiedzieć starcowi: „Mówią mi myśli, że dach jest stary i trzeba go wymienić”. Rzecze mu starzec: „Idź, wyrzeknij się świata!” Więc odszedł i rozdał już i te dziesięć solidów, i wrócił do starca, mówiąc: „Oto już się wyrzekłem”. A kiedy siedział w celi, myśli mu mówiły: „Cała ta cela jest stara, lew tu wejdzie i pożre cię!” Opowiedział więc te myśli starcowi, a starzec odrzekł: „Ja właśnie pragnę, żeby wszystko się na mnie zawaliło i żeby lew przyszedł mnie pożreć, abym został uwolniony. Idź, siedź w swojej celi i módl się do Boga”.


Fragmenty pochodzą z publikacji Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 4. Skorzystaj również z zestawienia tekstów źródłowych i opracowań związanych z tradycją Ojców Pustyni.

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 432 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij