Umieszczony przez 10:38 Ojcowie pustyni

Wskazówki Ojców Pustyni (8) Pytaj

Brat starszy rzekł do abba Pojmena: „Kiedy przebywam tutaj u ciebie, napastują mnie myśli, mój ojcze, abym nie przychodził do ciebie”. Powiedział mu abba Pojmen: „Dlaczego?”

Brat starszy rzekł do abba Pojmena: „Kiedy przebywam tutaj u ciebie, napastują mnie myśli, mój ojcze, abym nie przychodził do ciebie”. Powiedział mu abba Pojmen: „Dlaczego?” Odrzekł brat, mówiąc do abba Pojmena: „Dlatego że przychodzę do ciebie, słucham twych słów, ale nie wypełniam ich; niech nie będzie dla mnie twoje słowo potępieniem w owym dniu”. Rzekł mu abba Pojmen: „Powiedziałem o tym pewnego dnia do abba Makarego w Sketis i odrzekł mi abba Makary: ‘Nie przestawaj jednak odwiedzać starców, albowiem przyjdzie dzień (w którym) jeśli będziesz chciał służyć Bogu, zwyciężysz dzięki słowu starców. Jeśli nadal będą napastować cię myśli, wspomnij na słowa starców, a znajdziesz pomoc przeciw myślom i będziesz zbawiony’”.


Fragmenty pochodzą z publikacji Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 3. Skorzystaj również z zestawienia tekstów źródłowych i opracowań związanych z tradycją Ojców Pustyni.

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 310 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij