Umieszczony przez 12:41 Duchowość monastyczna

Zacisze św. Benedykta na Pomorzu

Dziś warunki znów się zmieniły; gospodarstwo zostało zredukowane, a pojawiła się potrzeba solidniejszego zaplecza dla Gości, coraz liczniej szukających tu ciszy, przestrzeni samotnej modlitwy, kontaktu z Panem Bogiem.

Wiele lat temu w skarpie na podwórku Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu znajdowała się piwnica, służąca do przechowywania żywności. Właściwie był to rodzaj ziemianki, ponieważ od góry pokryta była fragmentem ogrodu. Kiedy w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia ostatecznie się zawaliła, powstał pomysł, by na tym miejscu postawić solidny budynek. Ówczesna ksieni matka Edyta Samukówna, pierwsza powojenna przełożona żarnowiecka, zainicjowała jego budowę.

Pomysłów na wykorzystanie nowego obiektu było wiele i zmieniały się w miarę zmieniających się warunków funkcjonowania wspólnoty, jak i sytuacji społeczno – ekonomicznej. Były więc projekty na pracownie, pomieszczenia dla nowicjuszek, pokoje gościnne, lokum kapelana itp. W roku 1985 udało się uzyskać pozwolenie na budowę, która ruszyła z dużym rozmachem. Powstał ostatecznie trzypoziomowy domek. Choć pokryty dachem i zabezpieczony, nie doczekał się wykończenia i przez lata służył jako budynek gospodarczy, jako że gospodarstwo było w tym czasie głównym źródłem utrzymania sióstr.

Dziś warunki znów się zmieniły; gospodarstwo zostało zredukowane, a pojawiła się potrzeba solidniejszego zaplecza dla Gości, coraz liczniej szukających tu ciszy, przestrzeni samotnej modlitwy, kontaktu z Panem Bogiem. Rusza więc projekt mający na celu zaadaptowanie „szarego domku”, bo tak go nazywamy, dla potrzeby przyjmowania Gości, jak również częściowo i dla innych potrzeb wspólnoty.

Przebudowa i remont tegoż budynku ma być jedynie pierwszym etapem powstania Zacisza św. Benedykta, ale pozwoli na pozyskanie sześciu pokoi noclegowych, w tym dwu dla osób niepełnosprawnych, trzech rozmównic, kawiarenki, spowiednicy oraz kaplicy domowej.

(Visited 733 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij