Wiele lat temu w skarpie na podwórku Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu znajdowała się piwnica, służąca do przechowywania żywności. Właściwie był to rodzaj ziemianki, ponieważ od góry pokryta była fragmentem ogrodu. Kiedy w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia ostatecznie się zawaliła, powstał pomysł, by na tym miejscu postawić solidny budynek. Ówczesna ksieni matka Edyta Samukówna, pierwsza powojenna przełożona żarnowiecka, zainicjowała jego budowę.
Pomysłów na wykorzystanie nowego obiektu było wiele i zmieniały się w miarę zmieniających się warunków funkcjonowania wspólnoty, jak i sytuacji społeczno – ekonomicznej. Były więc projekty na pracownie, pomieszczenia dla nowicjuszek, pokoje gościnne, lokum kapelana itp. W roku 1985 udało się uzyskać pozwolenie na budowę, która ruszyła z dużym rozmachem. Powstał ostatecznie trzypoziomowy domek. Choć pokryty dachem i zabezpieczony, nie doczekał się wykończenia i przez lata służył jako budynek gospodarczy, jako że gospodarstwo było w tym czasie głównym źródłem utrzymania sióstr.
Dziś warunki znów się zmieniły; gospodarstwo zostało zredukowane, a pojawiła się potrzeba solidniejszego zaplecza dla Gości, coraz liczniej szukających tu ciszy, przestrzeni samotnej modlitwy, kontaktu z Panem Bogiem. Rusza więc projekt mający na celu zaadaptowanie „szarego domku”, bo tak go nazywamy, dla potrzeby przyjmowania Gości, jak również częściowo i dla innych potrzeb wspólnoty.
Przebudowa i remont tegoż budynku ma być jedynie pierwszym etapem powstania Zacisza św. Benedykta, ale pozwoli na pozyskanie sześciu pokoi noclegowych, w tym dwu dla osób niepełnosprawnych, trzech rozmównic, kawiarenki, spowiednicy oraz kaplicy domowej.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!