Umieszczony przez 08:51 Ojcowie pustyni

Zaszczyt modlitwy

Modlitwę traktujemy w kategoriach obowiązku. Tak też uczymy młodszych: musisz się pomodlić rano i wieczorem. Może warto powrócić do tych dwóch prostych myśli Ewagriusza z Pontu (zm. 399 r.), które mówią coś zdecydowanie innego: modlitwa jest zaszczytem, przywilejem człowieka.

Modlitwa jest wstępowaniem umysłu ku Bogu. Modlitwa jest działaniem, które odpowiada godności umysłu albo jest wprost jego najwyższą i najczystszą aktywnością. (Ewagriusz z Pontu, O modlitwie 36 (35).84)

Modlitwę traktujemy w kategoriach obowiązku. Tak też uczymy młodszych: musisz się pomodlić rano i wieczorem. Może warto powrócić do tych dwóch prostych myśli Ewagriusza z Pontu (zm. 399 r.), które mówią coś zdecydowanie innego: modlitwa jest zaszczytem, przywilejem człowieka.

Przypomnijmy poprzednie komentarze do tekstów Ewagriusza: umysł to najbardziej szlachetna część duszy, sanktuarium sumienia, które Biblia określa mianem serca. A zatem, mówi Ewagriusz, najlepsze, co człowiek może robić, to wspinać się przez modlitwę, niczym po drabinie, do samego Boga; przebywanie z naszym Stwórcą i Zbawicielem, czyli modlitwa innymi słowy, jest tym, co pokazuje naszą fundamentalną godność dzieci Bożych. Módlmy się zatem w taki sposób właśnie – z modlitwy może wypłynąć tylko dobro.


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 341 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij