Umieszczony przez 09:02 Ojcowie pustyni

Zazdrość i manipulacja

Był pewien starzec w Egipcie, zanim tam przyszła grupa abba Pojmena; był bardzo znany i szanowany, ale gdy przyszła ze Sketis grupa abba Pojmena, ludzie opuścili tego starca, a zaczęli przychodzić do abba Pojmena.

Był pewien starzec w Egipcie, zanim tam przyszła grupa abba Pojmena; był bardzo znany i szanowany, ale gdy przyszła ze Sketis grupa abba Pojmena, ludzie opuścili tego starca, a zaczęli przychodzić do abba Pojmena. Starzec więc uniósł się zazdrością i zaczął tamtych zniesławiać. Abba Pojmen dowiedział się o tym i zmartwił się; powiedział więc do braci: „Co zrobimy z tym wielkim starcem? Ludzie wpędzili nas w kłopot, bo porzucili jego, a przeszli do nas, którzy jesteśmy niczym. Jak teraz moglibyśmy starca uleczyć?” I powiedział im: „Przygotujcie trochę jedzenia i weźcie bukłak wina: chodźmy do niego, zjemy posiłek z nim razem i może tak go zdołamy uleczyć”. Wzięli więc zapasy i poszli. A kiedy zapukali do drzwi, uczeń starca usłyszał i zapytał: „Kto tam?” Odrzekli: „Powiedz starcowi, że to Pojmen przyszedł po jego błogosławieństwo”. A kiedy uczeń to przekazał, starzec posłał odpowiedź: „Odejdź, jestem zajęty”. Oni jednak czekali tam na skwarze, mówiąc: „Nie odejdziemy, dopóki starzec nie zaszczyci nas rozmową”. Wtedy starzec, widząc ich pokorę i cierpliwość, skruszył się i otworzył im: weszli i jedli z nim razem. Podczas biesiady starzec powiedział: „Zaiste nie tylko to, co o was słyszałem, jest prawda, ale jeszcze sto razy więcej okazało się w waszych uczynkach”. I od tego dnia był im życzliwy / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

(Visited 405 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij