Chyba każdy z nas złapał się na tym, że nieraz najzwyklejsza w świecie rzecz ukazuje się w nieoczekiwanie nowym, frapującym kontekście. To ponoć przywilej artystów – widzieć zwykłe rzeczy inaczej, nie-zwykle. Jeśli więc udało się nam kiedyś zatrzymać nad niecodziennym kształtem gałęzi lub pomyśleć, że stado jaskółek na niebie wygląda, jakby je ktoś energicznym ruchem tam rozsypał, to wtedy jesteśmy po trosze artystami. Zresztą w takich sytuacjach, gdy krople rosy zdają się być resztkami nocy startej z nieba przez nowy dzień, a barwy kwiatów – różnymi stężeniami błękitu, nie myśli się chyba o tym, kim się jest: czy się jest artystą czy nie. Całe życie z jego szarą realnością ustępuje jakby miejsca nowemu światu. Sprawy, które nas tak bardzo zajmują, a nawet bolą, nagle gdzieś znikają. Co więcej – to, czego szukaliśmy gdzieś, nie wiadomo gdzie i z nie wiadomo jakim wysiłkiem, okazuje się być tuż obok, pod ręką. Oczywiście chwila nieuwagi – lub może raczej chęć uświadomienia sobie, co się stało, pragnienie zatrzymania tego – niweczy nasze niespodziewane i radosne odkrycie jak bańkę mydlaną. I wtedy powraca to, co było dotąd – jakaś szarość tła, zmaganie, ból. I znowu im bardziej próbujemy się wyzwolić, tym gorzej. Aż znowu nieoczekiwanie, gdy już tracimy wszelką nadzieję, pojawia się ta niespodziewana chwila olśnienia – zagadkowa gra cieni na murze, łagodnie czerwonawy odcień fioletu zachodzącego nieba – taki, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy, pełen zadumy szmer ukrytych w ścianie rur kanalizacyjnych. Wystarczy tylko przejść uważnie obok – bez jakiegoś wyraźnego zamiaru, może tylko z całą świadomością – naszej bezsilności. Wtedy być może będziemy najbliżej. Może po prostu nasza świadomość wyraża się najpełniej przez swą bezsilność, stającą się poprzez jakby skurcz rozpaczy… otwartością / „Integracja” 11–12/1995 (14–15)
Fragment publikacji Szkice medytacyjne
Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie. Autor publikacji z zakresu muzyki sakralnej oraz teologii i duchowości monastycznej.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!