Adwent jest wielkim wezwaniem do czuwania. To jedyne w swoim rodzaju oczekiwanie na zbliżające się odkupienie. Wiążemy je przede wszystkim z przygotowaniem na obchodzenie uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jednak nie należy zapominać o powtórnym przyjściu Chrystusa. On tak mówił o tym wydarzeniu:
«Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. a gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. (…) Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym» (Łk 21,25-28.34-36).
W tych słowach Chrystus oznajmia nam to, co ma się stać; to, co jest nieuniknione. Aby być przygotowanym na te wydarzenia, jedyne, co możemy zrobić, jest czuwać. Może nas przerażać obraz, jaki został przedstawiony – dziwne zjawiska w naturze, bezradność i strach ludzi. Opisywane znaki były już obecne na kartach Starego Testamentu (np. Jr 4,23–26; Ez 32,7; Iz 13,9–10; 34,4). Czy to oznacza, że przeminie świat, jaki znamy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje się, że sama natura będzie dawała nam znać, że nadchodzi coś wyjątkowego. Chrystus wzywał do rozpoznawania nie tylko sytuacji pogodowej, ale także znaków czasu (por. Łk 12,56). Bez czuwania i uważności będzie to niemożliwe.
Chrystus wskazuje, że Syn Człowieczy pojawi się w obłoku. Obłok jest w Biblii symbolem obecności Bożej. Bóg jest zawsze i wszędzie obecny. Czuwanie ma nas uwrażliwiać na Bożą obecność. Ta praktyka to uczenie się przeżywania codzienności razem z Bogiem. To świadomość, że On jest blisko, że ja zawsze i wszędzie mogę się do Niego zwrócić. To świadomość bycia obdarowanym, bo już sama Jego obecność jest darem.
Człowiek może jednak nie przeżywać codzienności razem z Bogiem, jeśli, jak mówi Chrystus, jego serce jest zajęte złymi nawykami czy wręcz nałogami albo zbytnimi troskami. One skutecznie oddalają człowieka od celu ostatecznego jego życia. Kierują ku temu, co przemijające, a nie wieczne. Odwracają go od sensu jego życia, a każą zajmować się tym, co nietrwałe. Czuwanie biblijne to ukierunkowanie serca, a przede wszystkim życia na cel ostateczny, czyli na Boga. To pragnienie połączenia się z Nim, zjednoczenia i życia Jego życiem już nieustannie.
Dlatego czuwanie jest w Piśmie Świętym ściśle związane z modlitwą. Kto czuwa, ten się modli, gdyż trwa przy Bogu. Z drugiej zaś strony – kto się modli, ten czuwa. W Nowym Testamencie mamy jeszcze kilka innych wezwań do stałej modlitwy. Ona jest potrzebna, bo nie wiadomo kiedy nadejdzie Pan. Modlitwa przygotowuje nas na to wydarzenie. Pozwala zachować czujność.
Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie!
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!