Umieszczony przez 08:51 Osiem duchów zła

Zrozumieć logikę pokusy. Poznaj osiem duchów zła

Duchowa walka z demonem obżarstwa dotyczy nie samego jedzenia, ale koncentruje się na zdrowiu i trosce o fizyczne przetrwanie.

Pierwszą myślą namiętną, która atakuje człowieka, jest obżarstwo. Demon obżarstwa wcale jednak nie kusi mnicha do nadmiernego jedzenia, ale wzbudza w nim lęk o zdrowie, które może utracić na skutek nadmiernej ascezy. Natomiast pobudzony lęk o zdrowie sam skłania do jedzenia „na wszelki wypadek”. Duchowa walka z demonem obżarstwa dotyczy nie samego jedzenia, ale koncentruje się na zdrowiu i trosce o fizyczne przetrwanie. Z tej racji taka namiętna myśl nie pojawia się w sposób wyraźny u człowieka o „pełnym brzuchu”. Doświadczyć jej można dopiero, gdy podejmujemy post. Tak właśnie było z Panem Jezusem na pustyni. Pokusa pojawiła się w sytuacji skrajnego wyczerpania i nie była pokusą do czynu złego moralnie – przemiana kamienia w chleb nie jest czymś samym w sobie złym, a ponadto w tej sytuacji służyłaby ratowaniu zdrowia i życia w sytuacji zagrożenia, więc wydawałoby się, że jest czymś jak najbardziej dobrym. Zło tej pokusy polegało na skoncentrowaniu się na sobie i swoich potrzebach naturalnych. Dlatego Pan Jezus odpowiedział: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek (Łk 4,4).

Fragment książki Osiem duchów zła. Uzupełnienie: informacje o ośmiu duchach zła oraz publikacje źródłowe i opracowania

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment fresku z kapitularza gotyckiego w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 3 372 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij