Umieszczony przez 09:43 Ojcowie pustyni

Zrozumieć Ojców Pustyni

Myślę, że wszyscy moglibyśmy opisać historię, jak kiedyś byliśmy w kropce, na jakimś zakręcie życiowym, i szukaliśmy rady u kogoś mądrego. Jeśli ubierzemy to w mnisze szaty i przeniesiemy do Egiptu, możemy powiedzieć, że sami zadaliśmy pytanie: „Abba/amma, powiedz mi słowo”.

Schemat narracyjny w apoftegmatach jest oparty na tym, że przychodzi uczeń do starca i prosi: „Abba, powiedz mi słowo”. Myślę, że wszyscy moglibyśmy opisać historię, jak kiedyś byliśmy w kropce, na jakimś zakręcie życiowym, i szukaliśmy rady u kogoś mądrego. Jeśli ubierzemy to w mnisze szaty i przeniesiemy do Egiptu, możemy powiedzieć, że sami zadaliśmy pytanie: „Abba/amma, powiedz mi słowo”.

Kogo jednak radzili się ci najpierwsi mnisi, przed którymi żadnych nie było? Pytali, ni mniej ni więcej, tylko samego Pana Boga. Jest przynajmniej dwóch świętych mężów – chociaż gdyby poszukać, to będzie ich więcej – którzy będąc na życiowym zakręcie, w momencie niepewności zwracają się bezpośrednio do Boga i On im odpowiada. To są właśnie Boże apoftegmaty / Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Grafika na zdjęciu: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 917 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij