Umieszczony przez 13:27 Ojcowie pustyni

Żyj powściągliwie, a nie swobodnie

Brat zamknąwszy na chwilę swe drzwi, nękany był przez ukryte myśli i sny. Chciał także powstrzymać się od wina. Napisał więc do Wielkiego Starca.

Brat zamknąwszy na chwilę swe drzwi, nękany był przez ukryte myśli i sny. Chciał także powstrzymać się od wina. Napisał więc do Wielkiego Starca.

Odpowiedź Barsanufiusza:

Jeśli naprawdę chcesz być zbawiony, bracie, i uciec od ducha pychy, znieś niewielkie poniżenie, ponieważ to jest dla niego policzek. Nie czekaj, aż ktoś da ci zadanie, ale sam sobie wyznaczaj zadania. Jezus bowiem powiedział: „Jestem cichy i pokornego serca” i „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, ale by służyć” i tak dalej. Nie zamykaj więc drzwi [ust], ale język, nie powstrzymuj się zupełnie od wina, ale od gniewu, który upaja nierozumnego człowieka. Nie bądź podobny do mnie, jeśli mówię tak, a sam tego nie czynię, ponieważ od dawna widzisz, że ktoś mi usługuje i gorszysz się tym. Wielu naucza, choć sami tak nie czynią – o takich Pan powiedział, by słuchać ich i tak postępować, lecz według dzieł ich nie postępować. Rzadko więc wychodź, [tylko wtedy,] gdy czegoś koniecznie potrzebujesz – jeśli nie ma potrzeby, nie wychodź za drzwi. Żyj powściągliwie, a nie swobodnie, nie bądź zasmucony, gdy ktoś nie odpoczywa, ale ciesz się. Do snów nie przywiązuj znaczenia, są bowiem diabelskie i złudne. A czyniąc tak, nie sądź, że czynisz dobrze. Gdy bowiem przestrzegamy przykazań, powinniśmy mówić: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy”. Zbierzemy tymczasem, co zasialiśmy w twojej ziemi i wtedy będziemy handlować ziarnem. Niech Pan da nam radość, gdy dowiemy się, że ziemia przyniosła plon stukrotny, sześćdziesięciokrotny, trzydziestokrotny na chwałę Ojca, Syna i Ducha Świętego.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 426 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij