Umieszczony przez 09:30 Fragmenty audio

Apoftegmaty Ojców Pustyni. Święty Efrem #2

Kiedy indziej pewien święty zobaczył w widzeniu zastęp aniołów schodzący z nieba na rozkaz Boży: trzymali w rękach zwoje zapisane po obu stronach i pytali jeden drugiego: „Komu należy je wręczyć?”

Kiedy indziej pewien święty zobaczył w widzeniu zastęp aniołów schodzący z nieba na rozkaz Boży: trzymali w rękach zwoje zapisane po obu stronach i pytali jeden drugiego: „Komu należy je wręczyć?” I jedni mówili, że temu, inni innemu, a jeszcze inni odpowiedzieli na to: „Zaiste, oni wszyscy są święci i sprawiedliwi, ale tego daru nikt inny nie może otrzymać, tylko Efrem”. I starzec zobaczył, że dali zwoje Efremowi; wstał więc rano, by słuchać Efrema, i zdawało mu się, jakby źródło biło z jego ust, kiedy dyktował. Poznał więc, że to, co wychodzi z warg Efrema, pochodzi od Ducha Świętego.

Słuchasz fragmentu publikacji Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1 / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów


Termin „apoftegmaty” odnosi się do zbiorów anegdot, sentencji, jak mówili Grecy – logoi, „słów” Ojców Pustyni. Nie jest łatwo zdefiniować czym są apoftegmaty, gdyż wielka jest ich różnorodność, choć nie mamy wątpliwości, że stanowią jeden rodzaj literacki. Odpowiedź Ojca (apoftegmat w zasadzie jest ze swej natury odpowiedzią na konkretne pytanie) może ograniczać się do kilku sylab, może na nią się składać sentencja, lub opowiadanie o jakimś wydarzeniu rozrastające się do opowieści, jak mówiono niegdyś, „budujących”.

Były one przeznaczone przede wszystkim dla osób niemających doświadczenia w życiu ascetycznym lub dopiero debiutujących na pustyni; miały im przekazać zbiorową mądrość środowisk monastycznych, służyć radą, umocnić w momentach zwątpienia. Stały się tekstami normatywnymi obok Biblii, gdyż mnisi egipscy bardzo rzadko posługiwali się regułami. W apoftegmatach umieszczano sugestie na temat godnego mnicha zachowania w kwestii pożywienia, snu, monastycznej etykiety. Apoftegmaty pozwalały zachować w pamięci postacie sławne, ważne, godne podziwu, które powinny służyć za modele… / Prof. Ewa Wipszycka, fragment publikacji Drugi dar Nilu, czyli o mnichach i klasztorach w późnoantycznym Egipcie


Fot. Borys Kotowski OSB

(Visited 288 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij