Umieszczony przez 12:54 Pismo Święte

Bóg dla nas w Jezusie Chrystusie

Chcielibyśmy, by Jezus mówił nam o istocie Boga, o tym, kim jest On sam w sobie. A tymczasem Jezus naucza, kim Bóg jest dla nas…

Nie inaczej jest z pełnią objawienia, jaką przyniósł nam Jezus Chrystus, z objawieniem tajemnicy Ojca, Syna i Ducha Świętego. Nie chodzi w nim tylko, ani nawet przede wszystkim, o informację, która wzbogaciłaby naszą wiedzę o Bogu, lecz o coś nieporównanie wspanialszego: o zaproszenie. Chcielibyśmy, by Jezus mówił nam o istocie Boga, o tym, kim jest On sam w sobie. A tymczasem Jezus naucza, kim Bóg jest dla nas, i zaprasza do uczestnictwa w Jego własnym życiu.

„Naucza” – to nie znaczy jedynie „mówi”. W Nim bowiem mieszka Pełnia: Bóstwo na sposób ciała (Kol 2,9). Chrystus sam jest objawieniem doskonałym. Nie tylko każde Jego słowo, lecz także każdy Jego krok, każdy gest, wszystko, co czyni, co cierpi i co przyjmuje, a także to, jak czyni, jak cierpi, jak przyjmuje, wszystko do tego objawienia, do tej nauki należy.

Jeżeli chcemy wniknąć w tajemnicę Boga, Chrystus jest jedyną drogą. Nie jest On tylko częścią tej drogi, poza którą moglibyśmy wznieść się wyżej, by odnaleźć Boga w sposób głębszy, by wypracować sobie Jego obraz bardziej zrozumiały lub pojęcie lepiej odpowiadające prawdzie. Chrystus jest drogą i pozostanie nią zawsze. Tajemnicy Trójcy nie można odkryć przez doskonalenie naszego naturalnego pojęcia Boga, doskonalenie, w jakim tajemnica Chrystusa odgrywałaby tylko rolę pomocniczą lub pobudzającą naszą inteligencję czy wyobraźnię. Chcąc dostrzec coś z chwały Boga, nie należy nigdy szukać jej poza Chrystusem, gdyż nie jest On jedynie „ilustracją” mającą nam pomóc w zrozumieniu prawdy abstrakcyjnej (…). Poznania Boga nie można sprowadzać do wiedzy rozumowej. Jest ono życiem. To nie po prostu metafizyka, to historia. Tajemnicę Trójcy poznajemy tylko wtedy, gdy żyjemy nią całym naszym umysłem, całą naszą duszą i naszym ciałem, gdy stajemy się uczestnikami Boskiej natury (2 P 1,4), wchodząc sami w tę świętą historię / P. Aubin /


Fragment książki Aby zrozumieć Pismo Święte


Anna Świderkówna (1925–2008). Filolog klasyczny, papirolog, historyk świata antycznego mówiącego po grecku, tłumaczka. Była oblatką tyniecką. Przez wiele lat zajmowała się Pismem Świętym. Owocem tej iście benedyktyńskiej pasji są popularne do dziś książki. W naszym wydawnictwie opublikowała m.in.: Od bogów pogańskich do Boga żywego (2004), Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony (2007).


Fot. Jacek Sędkiewicz

(Visited 234 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij