Umieszczony przez 14:49 Rozważania tygodniowe

Bogactwo niesie złudzenia

Modlitwa Jezusowa jest wolna od jakiejkolwiek żądzy. W niej nie jest ważne posiadanie czegoś, zdobywanie czegoś, ale samo bycie, trwanie przy Najwyższym. W niej nie dążymy do osiągnięcia jakiegoś dobra materialnego.

Nie jest rzeczą dobrego człowieka sprzedawanie swojego wolnego osądu w dążeniu do zdobycia pieniędzy, nawet jeśli oferuje mu się ogromne sumy. Sprawy życiowe przypominają bowiem sen, a bogactwo niesie ze sobą niejasne, krótkotrwałe złudzenia.

— Pseudo-Antoni Wielki, Naszego w gronie świętych Ojca Antoniego Wielkiego pouczenia o zachowaniu ludzi i właściwym sposobie postępowania w stu siedemdziesięciu rozdziałach, [w:] Filokalia, tom 1.


Pseudo-Antoni Wielki przestrzega przed wyrzeczeniem się własnego zdania, a dążeniem do zdobywania pieniędzy. Wolność jest darem nam danym od Boga. Jak pisał św. Paweł: Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść (1 Kor 10,23). Dlatego wolność nie daje prawa do czynienia wszystkiego. Święty Paweł idzie nawet dalej, mówiąc że wolność jest naszym powołaniem (por. Ga 5,13: Bracia, powołani zostaliście do wolności). Jest to zatem rzecz kluczowa w naszym życiu.

Wolność stanowi o dojrzałości człowieka i o jego wyborach. Cała tradycja biblijna podkreśla, że człowiek jest w stanie podejmować zupełnie dobrowolne decyzje. Biblia nawet apeluje do tej możności wybierania, podkreślając równocześnie wagę odpowiedzialności, która powinna być odczuwana przez tego, kto dokonuje wyboru. Wolność nie powinna nam służyć do bycia zniewolonym przez cokolwiek.

Co odbiera wolność człowiekowi? Grzech. Chrystus uwolnił nas spod władzy ciemności (Kol 1,13). Bogactwa mogą kusić, ponieważ mogą sprawiać wrażenie, że dzięki nim będzie można osiągać niemalże wszystko. Biblia przestrzega przed tym: Nie polegaj na swoich bogactwach i nie mów: Jestem samowystarczalny (Syr 5,1). Wskazuje natomiast, że to bogactwo jest dobre, które jest bez grzechu (Syr 13,24). Ponadto bezsenność z powodu bogactwa wyczerpuje ciało, a troska o nie oddala sen (Syr 31,1).

Modlitwa Jezusowa jest wolna od jakiejkolwiek żądzy. W niej nie jest ważne posiadanie czegoś, zdobywanie czegoś, ale samo bycie, trwanie przy Najwyższym. W niej nie dążymy do osiągnięcia jakiegoś dobra materialnego. Ona nie może mieć takiego celu. Modlitwa Jezusowa może być podjęta w pełnej wolności i dobrowolności, tylko wtedy będzie autentyczna i prawdziwa. Nie może być celem do czegokolwiek, nie może być celem samym w sobie. Ma być bezinteresowna i szukająca tylko Boga.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe

(Visited 881 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij