On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? (Mt 19,4).
Owszem, czytaliśmy. I szybciutko zinterpretowaliśmy ten tekst w taki sposób, żeby jedna płeć okazała się lepsza, druga gorsza. Tekst sam w sobie dopuszczałby kilka różnych interpretacji; któraś z nich zapewne zauważyłaby odwagę cywilną, którą wykazał Adam, chowając się przed odpowiedzialnością za żonę.
Ale nie o to chodzi, żeby zamienić jedną dyskryminację, jedną pogardę na drugą. Chrystus przypomina nam, że Stwórca od początku zamyślił tę różnicę. Przygotowywał ją przez cały proces ewolucji, tak że narastała i komplikowała się, aż wreszcie objęła tak psychiczną, jak i cielesną stronę człowieka. Chyba nie po to, żeby mnożyć okazje do konfliktów? Chyba dla dobra obu stron, nie tylko jednej?
Czytaliśmy. I przepuściliśmy to przez własne filtry, a to, co wyszło, tak było niepodobne do dzieła Bożego, że sam Stwórca ze zdziwieniem pyta: Czy nie czytaliście?
Fragment książki Jednego potrzeba. Refleksje biblijne
Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!