Umieszczony przez 13:03 Filokalia

„Filokalia” – sposób na odnalezienie Boga

„Filokalia” według zamysłu ich autorów ma pomóc człowiekowi w powrocie do Boga. Ten powrót jest rozumiany przede wszystkim jako zjednoczenie z Nim. Jak pisze we wstępie do tego dzieła Nikodem Hagioryta, mamy odkryty „sposób na ponowne odnalezienie łaski”.

Święty Benedykt z Nursji w Regule pisze, aby jednym z kryteriów przyjmowania braci do klasztoru było zbadanie czy prawdziwie szukają Boga. W jaki sposób to sprawdzić? Co to w ogóle oznacza? Czy szukać Boga oznacza to, że człowiek „zgubił” Boga? A może chodzi o coś innego? Może to szukanie siebie jest przyczyną tego, że należy szukać Boga? Może to zabieganie o siebie jest przyczyną, że należy zacząć zabiegać o Boga? Pan Jezus powiedział, aby szukać najpierw królestwa niebieskiego, a wszystko inne będzie nam dodane (por. Mt 6,33).  Jak to jest w moim życiu? Czego szukam? Czego pragnę? Czy idę za swoimi pragnieniami czy szukam tego, czego pragnie Bóg?

Do pierwszych uczniów, którzy decydują się iść za nowym Rabbim, być może jeszcze niepewnych i wątpiących, Pan Jezus kieruje pytanie: Czego szukacie? (J 1,38). Oni nie odpowiedzieli Jemu, ale sami zadali pytanie: Nauczycielu – gdzie mieszkasz? (J 1,38). Czemu nie odpowiedzieli? Czy pytanie ich zaskoczyło? Czy nie wiedzieli co odpowiedzieć? Nie chcieli powiedzieć, co myślą naprawdę? A może sami do końca nie wiedzieli jeszcze czego szukają? A jak jest u mnie? Czego szuka moje serce? O co tak usilnie zabiegam? Czy szukam siebie samego, czy też szukam Boga? Czy idę za swoimi pragnieniami, czy też za pragnieniem Tego, który mnie stworzył? Czy biegnę jedynie za rzeczami, które przemijają, czy też szukam Tego, który nie przemija?

Filokalia według zamysłu ich autorów ma pomóc człowiekowi w powrocie do Boga. Ten powrót jest rozumiany przede wszystkim jako zjednoczenie z Nim. Jak pisze we wstępie do tego dzieła Nikodem Hagioryta, mamy odkryty „sposób na ponowne odnalezienie łaski”. Łaską jest sam Bóg. Sposobem jest sama Filokalia. Treści, które dzięki niej zostały udostępnione, mają pomóc człowiekowi w powrocie do Boga.

W literaturze chrześcijańskiej są wyjątkowe pozycje. Do takich z pewnością zalicza się Filokalia. To unikalny zbiór dzieł z duchowości chrześcijańskiej, który pozwala prześledzić rozwój myśli dotyczącej głównie modlitwy, zwanej nieustanną, Jezusową czy serca, na przestrzeni ponad tysiąca lat. Jednak modlitwa nie jest celem samym w sobie. Ostatecznym celem jest powrót do Boga, czyli zjednoczenie z Nim.

Zatem Filokalia jest skierowana do każdego, kto chce powrotu do Boga, kto pragnie się z Nim zjednoczyć, kto pragnie szukać tylko Jego, dla Niego samego. Ten zbiór tekstów jest swoistą metodą duchową, która pomoże nam wzrastać w wierze. To podręcznik modlitwy i jej praktyki.

Może sięgniecie do Filokalii pozwoli temu, kto chce zgłębić jej treści, na nowo odkryć samego Boga. Może zechce zawołać razem z psalmistą: Szukam, o Panie, Twojego oblicza (Ps 27,8). Może lektura tego dzieła, choć niełatwa, będzie początkiem powrotu do Boga, rzeczywistego zwrotu w Jego stronę całego swojego życia. Może Filokalia stanie się prawdziwym sposobem na ponowne odnalezienie łaski.


Cytaty z Ojców filokalicznych pochodzą z dzieła Filokalia, tom 1. Więcej o projekcie wydania Filokalii znajdziesz na stronie filokalia.pl


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 594 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij