Umieszczony przez 10:19 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia...

Kana i dalsze cuda miłosierdzia

Przeżywała więc radośnie każdy przejaw Jego litości dla cierpiących na ziemi, osamotnionych, wynędzniałych i odrzuconych. Ale wiedziała przecież, że tu jaśnieje nie tylko litość Jej Syna cudotwórcy, ale że to jest przede wszystkim litość Boga.

Przeżywała więc radośnie każdy przejaw Jego litości dla cierpiących na ziemi, osamotnionych, wynędzniałych i odrzuconych. Ale wiedziała przecież, że tu jaśnieje nie tylko litość Jej Syna cudotwórcy, ale że to jest przede wszystkim litość Boga. Szansa dla ludzi, żeby sobie dzięki temu tę litość uświadomili. Jezus, kiedy uzdrawia, jest zupełnie tak samo pogrążony w sprawach Ojca, jak w nich był pogrążony wtedy, dwunastoletni, w Jerozolimie. On ukazuje ludziom Ojca, skoro przecież jest z Nim jedno (J 10,30). I to jest jeszcze większa radość, bo Jej kiedyś anioł powiedział, że Bóg jest Bogiem zmiłowania, ale wiadomo, że ludzie używają wprawdzie tego słowa, choćby w psalmach, ale chętniej i z większym przekonaniem mówią o Bogu mścicielu, o surowej sprawiedliwości. Teraz mogą oglądać właśnie zbawienie i litość. Okazywaną w zwykłych, ziemskich biedach; o ileż bardziej w tym wszystkim, co prowadzi do zbawienia wiecznego! / Małgorzata Borkowska OSB, fragment książki O czternastu radościach Maryi

Słuchasz fragmentu audiobooka O czternastu radościach Maryi w formie plików mp3 do pobrania.


Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 119 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij