1. W siódmej bitwie zmierzymy się z duchem próżności, którą możemy nazwać poszukiwaniem bezwartościowej i nic nie znaczącej chwały. Przybiera on wiele postaci, ma zmienną naturę, a nadto odznacza się inteligencją, tak że nawet największa przenikliwość pozwala z trudem nie tyle ustrzec się go, ile uświadomić sobie jego zamiary.
2. Ten duch atakuje bowiem nie tylko ciało, jak czynią wszystkie pozostałe, lecz także duszę mnicha, wchodząc w nią dzięki większej przebiegłości oraz niegodziwości, a zatem ci, których nie mogły zgubić cielesne żądze, straszliwie ucierpią, gdy zakorzenią się w nich wady dotykające również sfery duchowej. Co więcej, im lepiej się on ukrywa, tym groźniejszym jest przeciwnikiem. Otóż walka z wszelkimi innymi wadami toczy się otwarcie, a kusiciel, napotkawszy na zdecydowany opór podczas prób zaszczepienia którejkolwiek z nich, słabnie i ustępuje. Odtąd niczym napastnik, którego atak się nie powiódł, z mniejszą siłą nęci tego, kto udaremnił jego zapędy. Tymczasem kiedy duch próżności, namawiając duszę do zuchwałego zaspokajania pragnień ciała, zostaje odepchnięty tarczą stanowczej odmowy, zmienia strój oraz maskę – niczym jakaś nikczemna istota o wielu obliczach – i przyodziany w szaty cnót ponownie usiłuje zadać śmiertelną ranę temu, kto odniósł nad nim zwycięstwo.
3. Otóż wiadomo, że wszystkie inne wady czy też słabości mają niezmienną i niezłożoną naturę, ale próżność przybiera liczne i różnorodne formy, ze wszystkich stron atakując zarówno tego mnicha, który z nią walczy, jak tego, który ją poskromił. Albowiem odzienie, wygląd, sposób poruszania się, wypowiadane słowa, wykonywana praca, nadto czuwania, posty, modlitwa, przebywanie w odosobnieniu, oddawanie się lekturze, zdobywanie wiedzy, zachowywanie milczenia, okazywanie posłuszeństwa, a także pokora i cierpliwość służy jej za broń, którą godzi w żołnierza Chrystusowego, i niczym jakaś śmiertelnie niebezpieczna skała pośrodku morza, niewidoczna z powodu piętrzących się fal, doprowadza pomimo sprzyjającego żeglarzom wiatru do nagłej i opłakanej w skutkach katastrofy, ponieważ zderzenia z nią nie da się uniknąć ani go przewidzieć / Fragment książki Reguły (De institutis coenobiorum)
Słuchasz fragmentu książki Reguły (De institutis coenobiorum) św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów
Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły”; „Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!