Umieszczony przez 09:45 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia..., Pismo Święte

Odczytując Stary Testament na nowo

Czy możliwe jest zrozumienie, jak starożytni interpretowali Pismo Święte, a zwłaszcza teksty mesjańskie, w kontekście czasów bliskich Chrystusowi? Jaką rolę odegrała Septuaginta, grecki przekład Starego Testamentu, w formowaniu tych interpretacji?

Czy możliwe jest zrozumienie, jak starożytni interpretowali Pismo Święte, a zwłaszcza teksty mesjańskie, w kontekście czasów bliskich Chrystusowi? Jaką rolę odegrała Septuaginta, grecki przekład Starego Testamentu, w formowaniu tych interpretacji? W nagraniu, który jest fragmentem publikacji Świadectwo, czyli o drodze do Emaus, s. Małgorzata Borkowska OSB stawia przed nami te niezwykle ważne pytania, które prowadzą do głębszej refleksji nad ewolucją oczekiwań mesjańskich i ich wpływem na rozwój teologii chrześcijańskiej. W jej analizie Septuaginta nie jawi się jedynie jako tłumaczenie, ale jako klucz do zrozumienia, jak zmieniała się perspektywa mesjańska na przestrzeni wieków.

Jak różnice językowe mogą wpływać na teologiczne przesłanie? Czy tłumaczenie tekstu może być równie ważne, co sam oryginał? Siostra Małgorzata nie tylko bada historyczne i filologiczne aspekty przekładu, ale także skłania nas do refleksji nad tym, jak wybory tłumaczy kształtowały późniejsze interpretacje Pisma Świętego. W jej wykładzie znajdziemy fascynującą podróż przez wieki, odkrywając ewolucję tekstów biblijnych i ich odbiór, a także wątpliwości, które mogą pojawić się w sercach współczesnych czytelników. Czy te zmiany były jedynie przypadkiem, czy raczej starannie nadzorowanym procesem przez Bożą Opatrzność?

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 339 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij