Uczniowie zgubiliby się z pewnością i zaplątali, gdyby polegając na własnych siłach, próbowali zbudować jakiś system religijny czy filozoficzny. Oni wszakże, na swoje i na nasze szczęście, pamiętali, że jedynie Jezus jest drogą i prawdą, i życiem (J 14,6) i że dopiero Paraklet (Wspomożyciel, Orędownik), kiedy przyjdzie, doprowadzi ich do całej prawdy (J 16,13). Toteż gdy wstąpił wreszcie w wichrze i ogniu w dzień Pięćdziesiątnicy, poznali w Nim Ducha, Obietnicę Ojca (Dz 2,2–3; 1,4) i pojęli wiele z tego, czego wcześniej znieść nie mogli (J 16,12). Ale i to również nie nastąpiło od razu. Paraklet jednak zgodnie z zapowiedzią Jezusa pozostał z nimi na zawsze i obecny w pierwszych wspólnotach przedziwnie łączył i spajał ze sobą ludzi często bardzo sobie dalekich pozycją społeczną, kulturą, pochodzeniem. Nie stali się z tej racji natychmiast świętymi, byli nadal grzesznikami, potrafili spierać się, kłócić, nawet oszukiwać, lecz mimo to jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli (Dz 4,32). A kiedy przychodziło do podejmowania wielkich decyzji, świadomość owej osobowej obecności Parakleta wśród nich była tak silna, że pisali do swoich braci w Antiochii: „Duch Święty i my podjęliśmy uchwałę…” (por. Dz 15,28).
Fragment książki Aby zrozumieć Pismo Święte
Anna Świderkówna (1925–2008). Filolog klasyczny, papirolog, historyk świata antycznego mówiącego po grecku, tłumaczka. Była oblatką tyniecką. Przez wiele lat zajmowała się Pismem Świętym. Owocem tej iście benedyktyńskiej pasji są popularne do dziś książki. W naszym wydawnictwie opublikowała m.in.: Od bogów pogańskich do Boga żywego (2004), Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony (2007).
Fot. Marcin Marecik
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!