Umieszczony przez 10:03 Pismo Święte

Paraklet – „Obietnica Ojca”

Uczniowie zgubiliby się z pewnością i zaplątali, gdyby polegając na własnych siłach, próbowali zbudować jakiś system religijny czy filozoficzny.

Uczniowie zgubiliby się z pewnością i zaplątali, gdyby polegając na własnych siłach, próbowali zbudować jakiś system religijny czy filozoficzny. Oni wszakże, na swoje i na nasze szczęście, pamiętali, że jedynie Jezus jest drogą i prawdą, i życiem (J 14,6) i że dopiero Paraklet (Wspomożyciel, Orędownik), kiedy przyjdzie, doprowadzi ich do całej prawdy (J 16,13). Toteż gdy wstąpił wreszcie w wichrze i ogniu w dzień Pięćdziesiątnicy, poznali w Nim Ducha, Obietnicę Ojca (Dz 2,2–3; 1,4) i pojęli wiele z tego, czego wcześniej znieść nie mogli (J 16,12). Ale i to również nie nastąpiło od razu. Paraklet jednak zgodnie z zapowiedzią Jezusa pozostał z nimi na zawsze i obecny w pierwszych wspólnotach przedziwnie łączył i spajał ze sobą ludzi często bardzo sobie dalekich pozycją społeczną, kulturą, pochodzeniem. Nie stali się z tej racji natychmiast świętymi, byli nadal grzesznikami, potrafili spierać się, kłócić, nawet oszukiwać, lecz mimo to jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli (Dz 4,32). A kiedy przychodziło do podejmowania wielkich decyzji, świadomość owej osobowej obecności Parakleta wśród nich była tak silna, że pisali do swoich braci w Antiochii: „Duch Święty i my podjęliśmy uchwałę…” (por. Dz 15,28).


Fragment książki Aby zrozumieć Pismo Święte


Anna Świderkówna (1925–2008). Filolog klasyczny, papirolog, historyk świata antycznego mówiącego po grecku, tłumaczka. Była oblatką tyniecką. Przez wiele lat zajmowała się Pismem Świętym. Owocem tej iście benedyktyńskiej pasji są popularne do dziś książki. W naszym wydawnictwie opublikowała m.in.: Od bogów pogańskich do Boga żywego (2004), Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony (2007).


Fot. Marcin Marecik

(Visited 198 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij