Umieszczony przez 10:18 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia...

Pomoc w chorobie ze względu na miłość do Chrystusa

Problem: Siostra zakonna opiekowała się jakąś chorą ze względu na miłość do Chrystusa, a chora, kiedy się o tym dowiedziała, nie chciała takiej pomocy przyjąć.

Widać, że ta chora nie była zdolna (może: jeszcze nie była zdolna) zrozumieć, że ona sama ma wspólnotę z Chrystusem, i to taką, że mogą zostać ze sobą utożsamieni. Ona, przez swoje cierpienie wchodząc jak gdyby w cierpienie Chrystusa, jest w Nim i jest traktowana jak On. Dla kogoś innego byłoby to może radością, zaszczytem. Ona tego nie rozumiała, więc zareagowała tak, jak zareagowała. Ze strony tej siostry może był pewien brak zrozumienia, z kim ma do czynienia: z kimś nieprzygotowanym do przyjęcia takiej informacji, z kimś, kto chciałby być kochany tylko dla siebie samego, a nie dla kogoś innego, choćby tym kimś innym był sam Chrystus.

Fragment książki Rozważania o Wcieleniu Syna Bożego


Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 120 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij