Umieszczony przez 10:32 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia...

Problem miłości i zrozumienia wobec osób potrzebujących pomocy

Cierpliwość i takt mogą dać owoce, a brak cierpliwości i brak taktu jeszcze nikomu dobrych owoców nie przyniósł. Ale żeby zastosować cierpliwość i takt, trzeba przede wszystkim opanować własne nerwy…

Problem miłości i zrozumienia wobec osób potrzebujących pomocy.

Cierpliwość i takt mogą dać owoce, a brak cierpliwości i brak taktu jeszcze nikomu dobrych owoców nie przyniósł. Ale żeby zastosować cierpliwość i takt, trzeba przede wszystkim opanować własne nerwy, bo one z tym nie mają nic wspólnego. Trzeba mieć wyczucie, co komu można powiedzieć, jak z kim postąpić. Trzeba wiedzieć (jak to zresztą zalecono opatowi w Regule), że tego człowieka trzeba przekonać logicznym argumentem, a do tamtego przemówić serdecznie. Tamtemu trafić do rozumu, temu do uczucia. Gdyby ktoś uważał, że do wszystkich można stosować to samo podejście, to by popełnił wiele błędów. Jednym słowem, opanowanie i refleksja zawsze są zalecane.

Problem: co robić w rodzinie z upartym grzesznikiem, który nie reaguje na upomnienia.

Chodzi, o ile rozumiem, o to, czy mamy go w kółko i w kółko nawracać, kiedy on chwilowo jest naprawdę niezdolny do przyjęcia naszych racji. Tego się nie da rozstrzygnąć raz na zawsze na wszystkie przypadki, ale myślę, że nieraz trzeba poczekać z dalszym upominaniem i nawracaniem; natomiast modlitwa za niego i troska o niego pozostaje konieczna. Tej Chrystus dał bardzo wyraźny przykład.

Fragment książki Rozważania o Wcieleniu Syna Bożego


Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 169 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij