Umieszczony przez 10:50 Pismo Święte

Przewodniczka wiary. Konferencja 4

Warto sobie przypomnieć ogólną zasadę wiary mówiącą, że z łaską trzeba współpracować. Aby ona prawdziwie się urzeczywistniła, trzeba ją twórczo podjąć. Łaska nie działa automatycznie. Niepokalane Poczęcie było szczególną łaską, ale bez jej przyjęcia i współdziałania z nią Maryja mogła podobnie zgrzeszyć, jak to zrobiła Ewa…

Czy w ogóle możemy się od Niej czegoś nauczyć? Przecież Ona była „niepokalanie poczęta”, nie była obciążona grzechem, a my wszyscy nosimy w sobie dziedzictwo grzechu pierworodnego!

Warto sobie przypomnieć ogólną zasadę wiary mówiącą, że z łaską trzeba współpracować. Aby ona prawdziwie się urzeczywistniła, trzeba ją twórczo podjąć. Łaska nie działa automatycznie. Niepokalane Poczęcie było szczególną łaską, ale bez jej przyjęcia i współdziałania z nią Maryja mogła podobnie zgrzeszyć, jak to zrobiła Ewa, stworzona także bez grzechu pierworodnego. Z kolei my poprzez chrzest otrzymujemy łaskę uwolnienia od grzechu pierworodnego. Otrzymujemy zatem podobną łaskę, która od nas domaga się prawdziwego przyjęcia i współpracy. I właśnie dlatego Maryja nas szczególnie interesuje, bo Ona zrobiła to w sposób doskonały.

Czego zatem możemy się od Niej nauczyć? Przede wszystkim współdziałania z łaską Bożą. Aby jednak zacząć współpracę, trzeba wpierw ją zobaczyć / Fragment książki Przewodniczka wiary

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: obraz Matki Bożej Śnieżnej w kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 144 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij