Umieszczony przez 09:15 Duchowość monastyczna

W życiu chodzi o Życie. Wspominamy ojca Włodzimierza Zatorskiego OSB

W natłoku rozmaitych spraw, jakie mamy do załatwienia, przeprowadzenia, prac do zrobienia… rzeczywiście można się pogubić. Kiedy się wreszcie zmęczymy tym zabieganiem, pojawia się pytanie: A o co właściwie w życiu chodzi?

Stwierdzenie „W życiu chodzi o Życie” było dla mnie swoistym odkryciem. W takim sformułowaniu wydaje się ono tautologią, jednak tak nie jest. Na końcu zdania słowo Życie piszę wielką literą, aby odróżnić to życie, o które chodzi, od tego, jakie przeżywamy tu na ziemi. Kiedy się przyjrzymy dialogom Pana Jezusa z ludźmi, to zauważymy, że często dochodzi do zasadniczego nieporozumienia w odniesieniu do tego, o czym mówił: On mówił o życiu nowym, co w innych miejscach nazywa królestwem Bożym, a ludzie ciągle myśleli o życiu, jakie tutaj przeżywają. Widać, jak są całkowicie owładnięci swoim zwykłym doświadczeniem i nie są w stanie ponad nie wyjść.

W natłoku rozmaitych spraw, jakie mamy do załatwienia, przeprowadzenia, prac do zrobienia… rzeczywiście można się pogubić. Kiedy się wreszcie zmęczymy tym zabieganiem, pojawia się pytanie: A o co właściwie w życiu chodzi? Po co żyjemy? Jeżeli byśmy osiągnęli wszystko z tego, co sobie wymarzyliśmy, czy rzeczywiście dałoby nam to szczęście? Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt trudna. Wystarczy sobie jedynie wyobrazić taką sytuację. Co wtedy widzimy? Czy to naprawdę byłaby pełnia szczęścia i radości? / Włodzimierz Zatorski OSB

W dniu 28 grudnia wspominamy 1. rocznicę śmierci ojca Włodzimierza Zatorskiego, którego znacie z licznych publikacji, artykułów i konferencji audio udostępnianych na naszej stronie, wydawnictwie czy też kanale YouTube. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną podstronę, na której znajdziecie kilka słów o ojcu Włodzimierzu, wybrane myśli z różnych książek oraz przygotowane przez nas siedmiogodzinne nagranie pt. „Dzisięciokrąg. O co chodzi w duchowości benedyktyńskiej?”. Dla chętnych umieszczamy link do darmowego e-booka ojca Zatorskiego „Wycisz się i posłuchaj… Refleksje benedyktyńskie”.

Z kolei wydawnictwo, które ojciec Włodzimierz założył i prowadził przez wiele lat, przygotowało dla wszystkich czytelników od 27 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r. promocję na wszystkie publikacje i e-booki ojca Włodzimierza Zatorskiego OSB.

Ponadto w planach jest wydanie obszernej publikacji ojca Włodzimierza Zatorskiego pt. „Lectio divina. Teoria i praktyka, czyli jak czytać Pismo Święte?” o praktyce lectio divina, czyli metodzie czytania Pisma Świętego, w której znajdziecie zarówno wstęp teoretyczny, jak i przykłady odczytania przez ojca Zatorskiego wybranych fragmentów z Biblii.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 644 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij