Umieszczony przez 11:25 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia...

Z nauki Syna

Świat zewnętrzny mówi o Bogu, jest nawet pełen tej treści, i to jest radość dla kogoś, kto chce się tego widzenia Boga we wszystkim uczyć dzień po dniu coraz lepiej, a dostał do tego Nauczyciela – i to takiego Nauczyciela.

Nauczał o Ojcu czynem, nauczał także i słowem. Ludzie powtarzają sobie Jego nauki, Jego przypowieści, i dziwią się: skąd to wszystko u Niego, prostaka z Nazaretu? Matka wie dobrze, skąd, i jest zachwycona. Jakże by mogła nie cieszyć się Bożą nauką, i to jeszcze odbieraną prosto ze źródła? Ona, która śpiewała z radości, że Bóg wywyższa pokornych, słyszy teraz, że w Jego królestwie błogosławieni są ubodzy w duchu, cisi, miłosierni, czystego serca i wprowadzający pokój. Że miłość trzeba mieć dla wszystkich, przyjaciół i nieprzyjaciół, bo taką właśnie miłość ma Bóg, nasz Ojciec. Ten nakaz jest więc nie tylko normą postępowania, ale także objawieniem istoty Boga: i przez to tym jest cenniejszy.

A Jego przypowieści: kolejne źródło radości. Żyjemy wśród tych wszystkich rzeczy, o których On mówi: siewów i żniw, wypasów owiec i wyrabiania ciasta na chleb, szukania zgubionej monety i mozolnego krzesania ognia do lampy; a oto okazuje się, że także i to wszystko może pouczać nas o Ojcu, o Jego cierpliwym sposobie działania, o Jego miłosierdziu dla zabłąkanych – i o tej radości, którą stworzenie czerpie ze spotkania ze swoim Stwórcą, ze znalezienia Go. Świat zewnętrzny mówi o Bogu, jest nawet pełen tej treści, i to jest radość dla kogoś, kto chce się tego widzenia Boga we wszystkim uczyć dzień po dniu coraz lepiej, a dostał do tego Nauczyciela – i to takiego Nauczyciela. I Maryja wie, że ten Nauczyciel już nie odstąpi (Iz 30,20) od człowieka. Choćby mu w drodze dawał chleb ucisku i wodę utrapienia, nie odstąpi / Małgorzata Borkowska OSB, fragment książki O czternastu radościach Maryi

Słuchasz fragmentu audiobooka O czternastu radościach Maryi w formie plików mp3 do pobrania.


Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 308 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij