Umieszczony przez 15:57 Liturgia

Adwent, czyli Msza św.

Tuż po Wszystkich Świętych na ulicach naszych miast odtrąbiono Boże Narodzenie. W witrynach sklepowych pojawiły się świąteczne dekoracje, choinki na placach, od miesiąca mamy świąteczne promocje. Gdzieś zgubiliśmy Adwent, ważny czas przygotowania do świąt narodzenia Pana.

I Niedziela Adwentu
Iz 63,16b–17.19b;64,3–7; 1 Kor 1,3–9; Mk 13,33–37

Tuż po Wszystkich Świętych na ulicach naszych miast odtrąbiono Boże Narodzenie. W witrynach sklepowych pojawiły się świąteczne dekoracje, choinki na placach, od miesiąca mamy świąteczne promocje. Gdzieś zgubiliśmy Adwent, ważny czas przygotowania do świąt narodzenia Pana. Chyba najwyższa pora odkryć go na nowo, nadszedł stosowny moment, żeby zakosztować jego bogactwa.

Sięgnijmy w odmęty dzieciństwa. Dzięki temu Adwent może kojarzyć się nam ze sceną Zwiastowania: archanioł Gabriel przychodzi do Maryi Dziewicy, aby Jej oznajmić, że zostanie matką Mesjasza. Jednak to tylko jeden z aspektów. Słowo „adwent” oznacza obecność. Chodzi oczywiście o tę Boga pośród nas – już tu i teraz. Ten okres liturgiczny zatem to czas, w którym mamy ćwiczyć się w poszukiwaniu Go w codziennym życiu, w przeżywaniu już teraz Jego zbawczej, choć wciąż ukrytej, obecności.

Dzisiaj św. Paweł mówi nam, że świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, tak iż nie doznajecie braku żadnej łaski, oczekując objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa. To, co na polski przekładamy jako „świadectwo”, oznaczać może także męczeństwo (ono jest szczególnym rodzajem świadectwa). Paweł stwierdza zatem, że męczeństwo/świadectwo Chrystusa zapuszcza w nas korzenie i przygotowuje na objawienie (epifanię) Jezusa. To Msza św. jest wieczną pamiątką Męki Pana, uobecnieniem Jego świadectwa. Jeśli chcemy dobrze przeżyć Adwent, postawić pierwszy krok na drodze do odkrycia, że Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, dobrze byłoby, żebyśmy odkryli Mszę św. Czcząc Boga Żywego w malutkiej Hostii, łatwiej nam będzie adorować Jego potęgę w malutkim Dzieciątku złożonym w stajni betlejemskiej.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Borys Kotowski OSB

(Visited 819 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij