Umieszczony przez 09:15 Liturgia

Apokalipsa Bożego Narodzenia. Wcielenie

Jak widzimy, po tym wydarzeniu nic nie jest takie, jakie było wcześniej. Dlatego też Ojcowie Wschodni – to jest zwłaszcza w teologii greckiej ważny akcent – mówią, że poprzez Wcielenie dokonało się zbawienie świata.

Opisany mechanizm przypomina taniec, taniec z Bogiem: my dajemy Mu trochę, a Pan Bóg daje nam nieskończenie więcej, bo wszystko. To jest tajemnica dynamiki Wcielenia. Jak widzimy, po tym wydarzeniu nic nie jest takie, jakie było wcześniej. Dlatego też Ojcowie Wschodni – to jest zwłaszcza w teologii greckiej ważny akcent – mówią, że poprzez Wcielenie dokonało się zbawienie świata. Zachód podkreśla wagę Męki Pańskiej. Wschód nie oddziela Triduum od misterium Bożego Narodzenia, czego znakiem jest chociażby ikona tej ostatniej uroczystości: Dzieciątko spoczywa w żłóbku przypominającym sarkofag i samo jest owinięte w śmiertelny całun. Ojciec Franciszek Małaczyński OSB, który po soborze redagował polską wersję mszału rzymskiego, kiedyś mówił dość ironicznie o odwiecznym sporze o prymat między świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, że jemu się wydaje, że gdyby nie było Bożego Narodzenia, to Zmartwychwstanie nie miałoby miejsca. Bez Wcielenia Jezus Chrystus nie poszedłby przecież na krzyż… / Fragment darmowego e-booka Apokalipsa Bożego Narodzenia


Akademickie rekolekcje adwentowe głoszone przez opata tynieckiego, Szymona Hiżyckiego OSB dla DDA Beczka w kościele pw. Świętej Trójcy w Krakowie, w grudniu 2017 roku.

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 656 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij