Umieszczony przez 15:39 Liturgia

Bóg Trójjedyny

Pewien benedyktyn nad biurkiem miał kartkę, na której wykaligrafował dość dziwne hasło: „Trójca Przenajświętsza, durniu!”.

Uroczystość Trójcy Świętej
Wj 34,4b–6.8–9; 2 Kor 13,11–13; J 3,16–18

Bracia, radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, jedno myślcie, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami! Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci. Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi! (2 Kor 13,11–13).

Pewien benedyktyn nad biurkiem miał kartkę, na której wykaligrafował dość dziwne hasło: „Trójca Przenajświętsza, durniu!”. Kiedy pytałem go o tę sentencję, tylko się uśmiechał i nie chciał nic powiedzieć. Kiedy jednak zobaczył, że nie odpuszczam, wyjaśnił to tak:

Zawsze, kiedy zderzam się z własnym grzechem, kiedy nie daję rady, kiedy wydaje mi się, że jakiś problem jest nie do rozwiązania, to przypomina mi się tajemnica Trójcy Świętej. Na ludzki rozum jest nie do pojęcia, ale wiara nam mówi, że taki właśnie jest Bóg. Skoro zatem On jest tak niepojęty, tak zjednoczony, tak miłujący, tak pełen szacunku, potęgi, to da sobie radę i ze mną, i z moją słabością, z którą ja sobie rady dać nie mogę, i jakoś dzięki Niemu do nieba się doczołgam.

Tajemnica Trójcy mówi nam o Bogu, ale mówi nam też o nas. Podczas Mszy św., tuż przed komunią, celebrans modli się: „Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś swoim Apostołom: »Pokój wam zostawiam, pokój Mój wam daję«. Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności”. Naszym najgłębszym pragnieniem jest pragnienie jedności z Bogiem i z ludźmi, jedności tak głębokiej, jak ta, która jednoczy Ojca, Syna i Ducha Świętego. O własnych siłach nie dojdziemy do tego celu, ale Bóg jest większy od naszej słabości i do tego celu Jego łaska nas doprowadzi. „Trójca Przenajświętsza, durniu!”.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 1 136 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij