Umieszczony przez 15:01 Liturgia

Burza pytań

Ile razy już tak było i z nami – moc Boża objawiła się nagle, może w sytuacji, która z Nim niewiele miała wspólnego? Czy stawiliśmy objawiającemu się Bogu czoło? Czy pozwoliliśmy, żeby powstały w nas pytania o to, kim On jest?

XII Niedziela Zwykła
Hi 38, 1. 8-11; 2 Kor 5, 14-17; Mk 4, 35-41

Ta Ewangelia opowiada historię, która rozpoczęła się czymś bardzo zwyczajnym. Otóż pewnego dnia grupka ludzi wsiadła do łodzi i zamierzała przeprawić się przez Jezioro Galilejskie. I jak często się zdarza w tym rejonie niespodziewanie rozszalała się burza. To, co jednak stało się później, wykracza poza szablon – na jedno słowo Jezusa żywioł zamilkł, co wzbudziło większe przerażenie w Apostołach niż dopiero co uciszony szkwał. Oni jednak nie bali się pytań – ich religijność też była jak rozszalała burza – i pytali samych siebie, patrząc na Jezusa: „Kim On jest?”.

Ile razy już tak było i z nami – moc Boża objawiła się nagle, może w sytuacji, która z Nim niewiele miała wspólnego? Czy stawiliśmy objawiającemu się Bogu czoło? Czy pozwoliliśmy, żeby powstały w nas pytania o to, kim On jest? Apostołowie byli ludźmi pobożnymi. Pobożność oznacza tu głód Boga, daje umiejętność patrzenia na życie mądrze, tak aby dostrzec Stwórcę, nawet jeśli stanie się to kosztem dużej liczby pytań, które teraz pozostaną jeszcze bez odpowiedzi.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 601 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij