Umieszczony przez 12:32 Liturgia

Chrystus oczekuje naszego rozwoju

Czy chcesz, czy nie, twój rozwój jest nieunikniony. W nim umieranie i mądrość mogą jednak stać się dla ciebie pożywnym chlebem powszednim, a nie tylko uciążliwym krzyżem.

XXIII Niedziela Zwykła
Mdr 9,13–18; Flm 9b–10.12–17; Łk 14,25–33

Albo – albo: oto dewiza Jezusa. Albo idziesz za Mną, albo trzymasz się mamusi; albo jesteś zimny, albo gorący; albo mówisz „tak”, albo „nie”; albo kochasz, albo nienawidzisz; albo w sobie pokładasz nadzieję, albo we Mnie. Te – z pozoru – przeciwieństwa wskazują raczej na proces przemiany. Chrystus oczekuje naszego rozwoju: od niepewnych decyzji po jasne i zdecydowane, od połowicznego kochania kogoś do całkowitego oddania się, od zaufania sobie po całkowite zaufanie Chrystusowi, od trzymania się rodziny po pójście za Jezusem.

W ten proces wplecione jest pewnego rodzaju umieranie. Śmierć dla kogoś lub czegoś, by narodzić się dla kogoś lub czegoś. Umieranie dla samolubstwa, by wyzbywać się egoizmu, umieranie dla niejasnych decyzji, by być bardziej klarownym, umieranie od bycia sterowanym do bycia samosterownym. Pójście za Jezusem wymaga rozwoju, w którym jest miejsce na swego rodzaju umieranie. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem (Łk 14,27). 

Na drodze rozwoju nieodzowna jest mądrość. Tę daje tylko Bóg. Mozolnie odkrywamy rzeczy tej ziemi, z trudem znajdujemy, co mamy pod ręką – a któż wyśledzi to, co jest na niebie? Któż poznał Twój zamysł, gdyś nie dał Mądrości, nie zesłał z wysoka Świętego Ducha swego? I tak ścieżki mieszkańców ziemi stały się proste, a ludzie poznali, co Tobie przyjemne, a wybawiła ich Mądrość (Mdr 9,16–17).

Dla Chrystusa nie jesteśmy zbiegami czy niewolnikami, jak Onezym (o czym wspomina św. Paweł w Liście do Filemona), ale braćmi umiłowanymi dzięki pokrewieństwu ludzkiego ciała, które przyjął Syn Boży.

Czy chcesz, czy nie, twój rozwój jest nieunikniony. W nim umieranie i mądrość mogą jednak stać się dla ciebie pożywnym chlebem powszednim, a nie tylko uciążliwym krzyżem.

Pamiętaj, zmartwychwstanie Chrystusa już było i było naprawdę. Nie musisz stać pod krzyżem i stale płakać. Nawet, jeśli to lubisz.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 821 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij