Umieszczony przez 15:20 Liturgia

Czy musimy się czegoś wyrzec?

Nie ma na świecie sytuacji, która przyjęta w końcu jako wezwanie do miłości, zdołałaby nas od Boga oddzielić. Dostrzeżenie tego faktu a potem wierna praktyka dobra, to jest właśnie owo sprzedanie wszystkiego, co się ma…

XVII Niedziela Zwykła
1 Krl 3,5.7–12; Rz 8,28–30; Mt 13,44–52

Jesteśmy jak ten tajemniczy człowiek z przypowieści Jezusa, który odnajduje wielki skarb – życie w jedności z Bogiem. Coś o nim już usłyszeliśmy, ale jak je osiągnąć, jak w tej jedności wytrwać, jak ją pogłębić?

Krok za krokiem uczymy się, że Boga można spotkać wszędzie, że wszystko, co mamy w naszym życiu: talenty, słabości, grzechy, dobre uczynki, relacje z rodziną i przyjaciółmi, konflikty w pracy, kłótnie z dziećmi i współmałżonkiem – w tym wszystkim mamy spotkać Boga, przez to wszystko trzeba nam budować z Nim więź.

Nie ma na świecie sytuacji, która przyjęta w końcu jako wezwanie do miłości, zdołałaby nas od Boga oddzielić. Dostrzeżenie tego faktu a potem wierna praktyka dobra, to jest właśnie owo sprzedanie wszystkiego, co się ma, bo dla wierzącego wszystko może stać się okazją do miłowania. Jeśli coś jest obecne w naszym życiu, musi się znaleźć w polu grawitacyjnym obecności Wszechmogącego. W ten sposób – zgadzając się, aby On brał wszystko w posiadanie – powoli uczymy się wybierać Boga i tylko Boga, wybierać Jego samego, a nie nasze zachcianki, które ostatecznie prowadzą tylko do grzechu. Sprzedać wszystko z radością to po prostu uwierzyć, że całe nasze życie jest przygotowaniem do życia z jedności z Bogiem.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 1 242 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij