Umieszczony przez 10:20 Liturgia

Czy nie słychać tu tęsknoty Boga za nami?

Troszczmy się zatem całym sobą w naszej pracy dla Boga i czekajmy na Niego. Nie wątpmy jednak jak Sara, skoro Pan wszystko może. Pojawi się w najgorętszej porze, by złożyć nam obietnicę bliskości.

XVI Niedziela Zwykła
Rdz 18,1–10a; Kol 1,24–28; Łk 10,38–42

Abraham w najgorętszej porze dnia przyjął u siebie trzech Podróżnych, w nich zaś Boga wraz z aniołami. Abraham Panu świata z pyłu obmywał nogi. Bóg w najgorętszej porze dnia zjawił się pod dębami Mamre, by złożyć obietnice. Obiecał swemu gospodarzowi potomstwo mimo podeszłego wieku jego żony, Sary. Ona wątpiła. „Jak mogłaś wątpić, Saro, że syna zrodzić możesz, co znaczy twoja starość skoro Pan wszystko może?” – słyszymy w Psałterzu Wrześniowym Zbigniewa Książka i Piotra Rubika (Psalm Abrahama). I dalej: „Bóg chlebem się pokrzepił, anioł skosztował mleka, a potem całe wieki człowiek na Boga czeka”.

Przy podobnej uczcie Marta i Maria usłyszały, że najważniejsze jest spotkanie z Chrystusem, który daje znacznie więcej niż człowiek. Trud człowieka dużo znaczy. Ale co możemy dać Bogu najlepszego? On wskazuje, że spotkanie, przebywanie w Nim. Czy nie słychać tu tęsknoty Boga za nami? Ona płynie z obu stron: zarówno od zasłuchanej i wpatrzonej w Jezusa Marii, jak i od Jezusa pragnącego przebywać z ludźmi (Gorąco pragnąłem spożywać tę Paschę z wami – Łk 22,15). Są etapy, kiedy podejmujemy pracę dla Boga i ze względu na Niego (przykład Marty). I jest moment bliskości – „nic nie robienia” (przykład Marii). To ta najpiękniejsza cząstka, której nie będziemy pozbawieni.

Troszczmy się zatem całym sobą w naszej pracy dla Boga i czekajmy na Niego. Nie wątpmy jednak jak Sara, skoro Pan wszystko może. Pojawi się w najgorętszej porze, by złożyć nam obietnicę bliskości.

To On chce tobie z pyłu obmyć nogi.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 561 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij