Umieszczony przez 13:44 Liturgia

Dary Bogu miłe

Chrystus mówi nam o dwóch szczególnych pokusach. Pierwsza jest oczywista i ją mamy na myśli zawsze, gdy tylko czytamy ten urywek Ewangelii. Pokusa ta nawiedza nas wtedy, kiedy chcemy oddawać cezarowi to, co należy do Boga – chodzi o nasze serce, do którego prawo ma tylko On.

XXIX Niedziela Zwykła
Iz 45,1.4–6; 1 Tes 1,1–5b; Mt 22,15–21

Chrystus mówi nam o dwóch szczególnych pokusach. Pierwsza jest oczywista i ją mamy na myśli zawsze, gdy tylko czytamy ten urywek Ewangelii. Pokusa ta nawiedza nas wtedy, kiedy chcemy oddawać cezarowi to, co należy do Boga – chodzi o nasze serce, do którego prawo ma tylko On. Oddając je komuś innemu na własność, instynktownie czujemy, że jest w tym jakieś świętokradztwo. Kiedy zaś czynimy jego królem naszego Zbawiciela, okazuje się, że dla każdego znajdzie się w naszym sercu miejsce.

Jest jednak i druga, o wiele bardziej subtelna, pokusa, która polega na tym, że chcemy uczcić Boga tym, co należy do cezara. Jest to bardzo stary problem – niewłaściwej ofiary. Bóg nie każdą ofiarę przyjmuje: nie przyjął tej od Kaina, niemiła Mu była pobożność faryzeuszy, wyrzucał Izraelowi, że za swój grzech nie próbuje pokutować, tylko zasłania się obecnością arki Przymierza w świątyni. Zawsze czcimy Boga darami dla cezara, gdy nie wyrzekamy się gniewu i zemsty, gdy nęci nas władza i dominacja nad innymi – składamy takie dary, gdy mścimy się na kimś, aby go „wychować” dla Królestwa Bożego, gdy chcemy zapanować nad innymi dla ich dobra, gdy nie wyrzekamy się gniewu wobec brata, aby w ten sposób „pomóc” mu w drodze do Boga… To są wszystko dary cezara i niech jemu zostaną zwrócone. My natomiast wraz z ubogą wdową wytrwale wrzucajmy do skarbony świątynnej nasze dwa pieniążki: miłość Boga i miłość bliźniego.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 939 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij