Umieszczony przez 14:12 Liturgia

Delikatność Jezusa

Służenie innym, dobre uczynki, pomoc tym, którym nikt pomóc nie chce… Podejmując się tego wszystkiego, podejmujemy też walkę z pokusą próżnej (czyli fałszywej) chwały. Możemy próbować wykorzystywać ludzi do tego, aby poprawili nasze samopoczucie, podnieśli nasze poczucie własnej wartości.

XXIII Niedziela Zwykła
Iz 35,4–7a; Jk 2,1–5; Mk 7,31–37

Służenie innym, dobre uczynki, pomoc tym, którym nikt pomóc nie chce… Podejmując się tego wszystkiego, podejmujemy też walkę z pokusą próżnej (czyli fałszywej) chwały. Możemy próbować wykorzystywać ludzi do tego, aby poprawili nasze samopoczucie, podnieśli nasze poczucie własnej wartości. Chcąc służyć innym, możemy zmuszać ludzi, aby w istocie to nam służyli. Jezus szanuje słabość ludzką, nie czyni z uzdrowienia spektaklu. Odprowadza chorego na bok, bo szanuje jego intymność, wstyd wywołany słabością. Ta wolność Jezusa, niezależność od ludzkiej opinii, może być dla nas jak wezwanie: Idź i ty czyń podobnie (Łk 10,37).


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Mandylion / Oblicze Chrystusa. Fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 308 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij