Umieszczony przez 10:04 Monastycyzm jako spotkanie teologii z ekologią

„Discretio” (styl i ekonomia)

Ekologiczna wrażliwość monastyczna może stać się ważnym głosem w gorącej dzisiaj debacie ideologicznej na temat środowiska w epoce antropocenu. Może to być okazją do odparcia krytyk postawy Kościoła wobec ekologii poprzez wypracowanie nade wszystko konstruktywnych postaw wobec środowiska.

Ekologiczna wrażliwość monastyczna może stać się ważnym głosem w gorącej dzisiaj debacie ideologicznej na temat środowiska w epoce antropocenu. Może to być okazją do odparcia krytyk postawy Kościoła wobec ekologii poprzez wypracowanie nade wszystko konstruktywnych postaw wobec środowiska. Tradycja monastyczna proponuje oparcie tych postaw na czterech filarach obejmujących integralny stosunek do środowiska: umiar, zachwyt, interakcja i integracja.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 351 times, 1 visits today)


Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia"? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij