Umieszczony przez 10:36 Liturgia

Dobry jak pasterz…

Kiedy modlimy się o powołania, nie modlimy się, żeby było ich dużo. Modlimy się, aby były dobre i dojrzałe. Może ta niedziela przypomni nam, że powołani do kapłaństwa czy życia konsekrowanego bardzo potrzebują naszej modlitwy. Tak, bez niej nie będą jak dobrzy pasterze.

IV Niedziela Wielkanocna
Dz 4,8–12; 1 J 3,1–2; J 10,11–18

Dobry pasterz – co rozumieli słuchacze Jezusa, kiedy słyszeli takie określenie? Pewnie myśleli o królu Dawidzie – pasterzu owiec i obrońcy Izraela. Przychodziło im głowy proroctwo Ezechiela o zjednoczeniu wszystkich synów Narodu Wybranego. Do głowy jednak im nie przyszło, że może chodzić o Mesjasza, który zawiśnie na krzyżu. Pewnie jeszcze bardziej by się zdumieli, gdyby wiedzieli, że niedziela, w którą będą czytane te słowa, poświęcona będzie modlitwie o powołania. Zatrzymajmy wzrok na tym właśnie obrazie: ksiądz i pasterz. Czy jeszcze coś ich łączy? Chcielibyśmy, aby tak było, więc nie wahajmy się podjąć starania, aby tak się stało.

Kiedy modlimy się o powołania, nie modlimy się, żeby było ich dużo. Modlimy się, aby były dobre i dojrzałe. Może ta niedziela przypomni nam, że powołani do kapłaństwa czy życia konsekrowanego bardzo potrzebują naszej modlitwy. Tak, bez niej nie będą jak dobrzy pasterze.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Borys Kotowski OSB

(Visited 551 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij