Umieszczony przez 16:27 Liturgia

Dom dla Boga

Bóg szykuje nam w niebie, ten nie ludzką ręką uczyniony. Szykujemy się do przeprowadzki na te niebiańskie pokoje przez uczestnictwo w sakramentach, miłość Boga i bliźniego. Czy jesteśmy na tyle odważni, aby przyjąć zaproszenie samego Stwórcy?

IV Niedziela Adwentu
2 Sm 7,1–5.8b–12.14a.16; Rz 16,25–27; Łk 1,26–38

Dawid, uświadomiwszy sobie ogrom Bożych darów, chce z wdzięczności zbudować świątynię w Jerozolimie. Pragnienie jak najbardziej dobre – nic więc dziwnego, że prorok Natan natychmiast wyraża pochwałę tego zamiaru.

Ile zatem musiała go kosztować nocna wizja Bożego słowa, gdy dowiedział się, że wola Boga jest odmienna: On nie chce od Dawida świątyni. Nie chce jej, bo król i tak nie jest w stanie jej zbudować. To, co może uczynić, to przyjąć hojność Boga i dom, który On sam mu da – jego rodzinę, z której narodzi się sam Mesjasz.

Jak pamiętamy, w Betlejem Syn narodził się w stajni, jak gdyby Bóg umiłował w szczególny sposób poniewierkę. Prawdziwy dom dają Mu Maryja z Józefem, dom nazaretański, który sporo kosztował i Matkę Boga, i Jej małżonka. Jednak dom prawdziwy, bo niezniszczalny, Bóg szykuje nam w niebie, ten nie ludzką ręką uczyniony. Szykujemy się do przeprowadzki na te niebiańskie pokoje przez uczestnictwo w sakramentach, miłość Boga i bliźniego. Czy jesteśmy na tyle odważni, aby przyjąć zaproszenie samego Stwórcy?


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik

(Visited 496 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij