Umieszczony przez 15:15 Liturgia

Dzień ofiary

Jezus idzie na Mękę bez gniewu czy żalu w sercu, ale za to z ogromną miłością. Jest cierpliwy aż do końca, ponieważ wie, że tylko dzięki cierpliwej miłości może zostać przemienione ludzkie serce. W ten sposób otrzymujemy też klucz do liturgii – świętych misteriów, które mamy sprawować z miłością wobec Boga i ludzi.

Wielki Czwartek
Wj 12,1–8.11–14; 1 Kor 11,23–26; J 13,1–15

Patrzymy dzisiaj na Jezusa, który w ostatnich chwi­lach swego ziemskiego życia żegna się z przyjaciółmi i podejmuje decyzję, by dać im samego siebie. Jest ona nieodwołalna aż po dziś dzień i, jak wierzymy, aż do końca świata będzie sprawowana Msza św. i ludzie mogą posilać się Ciałem Pana. Jezus idzie na Mękę bez gniewu czy żalu w sercu, ale za to z ogromną miłością. Jest cierpliwy aż do końca, ponieważ wie, że tylko dzięki cierpliwej miłości może zostać przemienione ludzkie serce. W ten sposób otrzymujemy też klucz do liturgii – świętych misteriów, które mamy sprawować z miłością wobec Boga i ludzi.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 317 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij