Mówienie o ekologii w kontekście monastycznym jest łatwe i trudne zarazem. Od swoich początków monastycyzm chrześcijański był organicznie i na wiele sposobów związany z naturą. Na jej łonie mnich chronił się przez złem świata, poprzez nią spotykał się z Bogiem: jej surowość i piękno kształtowały zarówno jego życie jak i doświadczenie duchowe. Stąd jak najbardziej można mówić o „ekologii” Ojców Pustyni. Jej źródła znaleźć można w wielu starożytnych opowiadaniach o mnichach (apoftegmatach). Natura jest nauczycielką i wychowawczynią. Pozwala też lepiej zrozumieć i wyrazić ukryte prawdy o życiu duchowym człowieka. Zaczerpnięte z niej obrazy nie tylko pokrewne są przypowieściom ewangelicznym, lecz stanowią o oryginalnym i konkretnym charakterze monastycznej mądrości.
Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!