Umieszczony przez 10:40 Monastycyzm jako spotkanie teologii z ekologią

„Ekologia” Ojców Pustyni

Od swoich początków monastycyzm chrześcijański był organicznie i na wiele sposobów związany z naturą. Na jej łonie mnich chronił się przez złem świata, poprzez nią spotykał się z Bogiem: jej surowość i piękno kształtowały zarówno jego życie jak i doświadczenie duchowe.

Mówienie o ekologii w kontekście monastycznym jest łatwe i trudne zarazem. Od swoich początków monastycyzm chrześcijański był organicznie i na wiele sposobów związany z naturą. Na jej łonie mnich chronił się przez złem świata, poprzez nią spotykał się z Bogiem: jej surowość i piękno kształtowały zarówno jego życie jak i doświadczenie duchowe. Stąd jak najbardziej można mówić o „ekologii” Ojców Pustyni. Jej źródła znaleźć można w wielu starożytnych opowiadaniach o mnichach (apoftegmatach). Natura jest nauczycielką i wychowawczynią. Pozwala też lepiej zrozumieć i wyrazić ukryte prawdy o życiu duchowym człowieka. Zaczerpnięte z niej obrazy nie tylko pokrewne są przypowieściom ewangelicznym, lecz stanowią o oryginalnym i konkretnym charakterze monastycznej mądrości.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 339 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij