Umieszczony przez 12:45 Monastycyzm jako spotkanie teologii z ekologią

Integracja (ciało i kreatywność)

Kontemplatywno-liturgiczna wrażliwość mnichów na ekologię może stać się podstawą postrzegania świata i wchodzenia z nim w interakcję. W ten sposób, w kluczu Wcielenia nowego sensu nabrać może tak doświadczenie ciała, jak i będąca jego wyrazem kreatywność.

Kontemplatywno-liturgiczna wrażliwość mnichów na ekologię może stać się podstawą postrzegania świata i wchodzenia z nim w interakcję. W ten sposób, w kluczu Wcielenia nowego sensu nabrać może tak doświadczenie ciała, jak i będąca jego wyrazem kreatywność. Jest to szansa na spotkanie w przestrzeni monastycznej duchowości i niektórych współczesnych gałęzi fenomenologii (fenomenologia percepcji czy nauka o atmosferach), pozwalających w codziennych gestach człowieka dostrzec zalążki mistyki oraz nowe horyzonty odpowiedzialności egzystencjalnej, społecznej i teologicznej.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 259 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij