Umieszczony przez 10:30 Monastycyzm jako spotkanie teologii z ekologią

Interakcje (rytmy, ścieżki, zamieszkiwanie)

Monastyczne doświadczenie ekologii to dynamiczna interakcja człowieka z naturą. Ma ona swój rytm i swoje cykle, wyrastające bezpośrednio z celebracji liturgicznych wpisujących się w rozmaite rytmy natury (dzienny, roczny, tygodniowy).

Monastyczne doświadczenie ekologii to dynamiczna interakcja człowieka z naturą. Ma ona swój rytm i swoje cykle, wyrastające bezpośrednio z celebracji liturgicznych wpisujących się w rozmaite rytmy natury (dzienny, roczny, tygodniowy). Dynamika ta wiąże się z jednej strony z wędrowaniem (także pielgrzymowaniem), z drugiej zaś z zamieszk(iw)aniem. Ten pierwszy motyw odnajdujemy w średniowiecznym tekście Żegluga św. Brendana, mnicha irlandzkiego, jak i w Opowieściach pielgrzyma będących rodzajem pochwały modlitwy serca. Ten drugi motyw obecny jest w rozwijanej już przez Ojców Pustyni „teologii celi”. Warto spostrzec, że tak wędrowanie, jak i zamieszkiwanie ostatnio stają się coraz częściej tematem rozważań z pogranicza filozofii i duchowości.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 293 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij