Umieszczony przez 13:25 Liturgia

Jak to jest z tą wolą Bożą?

Codziennie modlimy się do Boga: „Bądź wola Twoja”. Czy jesteśmy świadomi, że w tej prośbie drzemie wielka siła? To prośba o wolność od grzechu, od naszych poplątanych, mrocznych ścieżek, prośba o wejście na drogę Bożych przykazań.

XXII Niedziela Zwykła
Jr 20,7–9; Rz 12,1–2; Mt 16,21–27

Codziennie modlimy się do Boga: „Bądź wola Twoja”. Czy jesteśmy świadomi, że w tej prośbie drzemie wielka siła? To prośba o wolność od grzechu, od naszych poplątanych, mrocznych ścieżek, prośba o wejście na drogę Bożych przykazań. Kiedyś byłem świadkiem, kiedy pewna osoba modliła się przy mnie, zanosząc się szczerym płaczem: „Boże, proszę, bądź wola TWOJA, TWOJA! O Boże, żeby tylko nie MOJA!”. Człowiek wyłącznie o własnych siłach nie zajdzie daleko…

A jaka jest ta wola Boża? Pismo Święte mówi nam o niej bardzo często: Nie chcę śmierci grzesznika – mówi Pan Bóg (Ez 33,11); wolą Bożą jest wasze uświęcenie (1 Tes 4,3); Bóg chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy (1 Tm 2,4). Do tego dochodzi badanie tego, czego chce od nas Bóg w konkretnych sytuacjach naszego życia. Wymaga to prowadzenia życia wewnętrznego, ciszy, modlitwy, życia zgodnie z własnym sumieniem. Do tego wszystkiego zachęca nas św. Paweł: Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.

Nie ma dla nas nic bardziej sensownego ponad wolę Bożą. Poszukiwanie jej, życie w bliskiej zażyłości z naszym Ojcem – to stanowi o sensie naszego życia.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 2 556 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij