Umieszczony przez 11:03 Liturgia

Jezus daje nam wszystko za darmo

Otrzymałeś życie, dostałeś ciało, jesteś wybranym synem Boga, który daje ci za darmo wszystko, co dobre dla ciebie. Ponadto – drugi człowiek jest twoim lustrzanym odbiciem – ujawnia cząstkę ciebie.

XXVIII Niedziela Zwykła
2 Krl 5,14–17; 2 Tm 2,8–13; Łk 17,11–19

Zawsze bądź wdzięczny. Wdzięczny Bogu i ludziom, i całemu stworzeniu. Dlaczego? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? (1 Kor 4,7). Otrzymałeś życie, dostałeś ciało, jesteś wybranym synem Boga, który daje ci za darmo wszystko, co dobre dla ciebie. Ponadto – drugi człowiek jest twoim lustrzanym odbiciem – ujawnia cząstkę ciebie. Ujawnia to, czym żyjesz. Przyciągasz podobnego sobie. Swój swego znajdzie. Na podstawie relacji z ludźmi możesz zobaczyć, co w tobie siedzi, co w tobie jest piękne, co uskrzydla, daje radość życia. Pokazuje też coś, co cię ostrzega, by cię chronić. Na przykład ukąsi cię komarzyca, byś dostrzegł, że niepotrzebnie nosisz w sobie złość. Daje ci znać, byś pozbył się złych emocji. Ta komarzyca pracuje dla ciebie. Żartobliwie mówiąc, to taki anioł z nieba, by cię ostrzec. Bądź zatem wdzięczny i Bogu, i ludziom, i całemu stworzeniu.

Tylko jeden z dziewięciu trędowatych podziękował za oczyszczenie. Czy to norma? Ten usłyszał: Twoja wiara cię uzdrowiła (Łk 17,19). Proszę zobaczyć: Jezus doprowadza człowieka do takiego stanu ducha, w którym ten wierzy w pełni, że otrzyma to, o co prosi. Ten człowiek z wiarą prosił i otrzymał. Jezus daje nam wszystko za darmo, mało tego – doprowadza nas do stanu, w którym Go poprosimy o to, co rzeczywiście jest dla nas dobre. Wysyła swoich aniołów, byśmy dostrzegli, czego naprawdę potrzebujemy.

Wszystko to jednak zależy od naszej woli. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć samego siebie (2 Tm 2,13).

Wierzysz w to?


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 880 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij